دستباف

نیمی از واحدهای تولیدی فرش دستباف در اصفهان تعطیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصر فرش)، به نقل از صدا وسیما، نائب رئیس اتحادیه تولید فرش دستباف اصفهان افزایش تعرفه واردات مواد اولیه ازجمله ابریشم، افزایش پنج برابری قیمت مواد اولیه و وجود مواد اولیه بی کیفیت در بازار را از دلایل رکود تولید فرش دستباف بیان کرد وگفت:در حال حاضر ۹۰درصد مواد اولیه فرش دستباف وارداتی است و افزایش تعرفه از ۱۵به۲۶ درصد دیگر صرفه اقتصادی برای تولید کننده ندارد.
سعید عصاچی افزود: درصورت رفع نشدن مشکلات این هنر- صنعت بیش از ۸میلیون نیروی کار فعال در کشور بیکار می شوند.
وی با اشاره به اینکه ۸۰درصد فرش دستباف ایران صادر می‌شود گفت:پارسال بیش از ۵هزار تن فرش دستباف به ارزش بیش از ۴۰۰ میلیون دلار از ایران به حدود ۸۰کشور دنیا صادر شد اما با استمرار این شرایط تولید فرش به کمترین میزان خود و شاید به صفر برسد.
عصاچی گفت: حدود یک‌چهارم فرش صادراتی ایران به کشور آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده فرش در دنیا صادر شده است و پس از آن آلمان، لبنان، ژاپن، انگلستان، پاکستان، امارات، سوئیس، کانادا، فرانسه، سوئد و دانمارک مشتریان فرش دستباف ایران هستند.
نائب رئیس اتحادیه تولید فرش دستباف اصفهان با بیان اینکه کیفیت فرش ایرانی باعث قرارگرفتن ایران درجایگاه اول دنیاست گفت: با مواد اولیه بی کیفیتی که به خاطر گرانی مواد اولیه تولیدکنندگان به سمت آن رفته اند دیگر شاهد تولیدفرش دستباف با کیفیت نخواهیم بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =