سلیمان در هانوفر

غرفه‌های فرش ماشینی ایرانی نسبت به سال قبل نصف شده‌اند. در حال حاضر اکثر غرفه‌ها ترک هستند، مخصوصاً سالن شش نمایشگاه دوموتکس را ترک‌ها احاطه کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، نوید منزوی زاده، مدیر صادرات شرکت رسول اصفهان (قالی سلیمان) که هم‌اکنون در نمایشگاه دوموتکس آلمان حضور دارد، در توصیف وضعیت بازدید و فروش شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه امسال گفت:

غرفه‌های فرش ماشینی ایرانی نسبت به سال قبل نصف شده‌اند. در حال حاضر اکثر غرفه‌ها ترک هستند، مخصوصاً سالن شش را ترک‌ها احاطه کردند و در آن سالن به‌جز فرش قیطران و چند کمپانی خارجی دیگر، همه ترک هستند.  در بازار کلاسیک،  مشتری‌ها به سمت ایران می‌آیند، اما مشکل اصلی که با اکثر آن‌ها در این زمینه داریم، شیپمنت ها است.

منزوی زاده در خصوص جذب مشتری جدید در نمایشگاه عنوان کرد:

از اسپانیا، آلمان، آفریقای جنوبی مشتری داشته‌ایم، ولی هرسال به همین شکل است که مشتری‌ها، انتخاب‌هایشان را انجام می‌دهند و حدود ۲۰ روز بعد از نمایشگاه، سفارش نهایی انجام می‌شود. نهایتاً بیست روز الی یک ماه بعد از نمایشگاه می‌توان گفت مشتری‌هایی که در حال حاضر آمده‌اند مشتری واقعی بوده‌اند یا خیر.

در مورد بازدیدکننده هم، می‌توان گفت امسال کمتر بود. روز اول که روز بسیار خلوتی را تجربه کردیم، ولی روز دوم بازدیدکننده بیشتر بود. حالا نمی‌دانیم در ادامه چه اتفاقی خواهد افتاد.

وی ضمن اشاره به اینکه رابطه ما با آمریکا به‌طور کامل قطع است و نمی‌توانیم به‌راحتی صادرات داشته باشیم، اظهار داشت: در مورد اروپا و کشورهای دیگر، قیمت کشتیرانی برای حمل‌ونقل محصولات، سال قبل ۵۰۰ یورو بوده و امسال ۲۳۰۰ یورو است. درواقع امسال رقم‌های کشتیرانی بسیار بالا رفته است و دلیل آن این است که  کشتیرانی‌های بزرگ، ایران را تحریم کرده‌اند، سرویس‌هایی که از ایران می‌روند محدود شده  و قیمت سرویس‌های کوچک هم بسیار بالاست؛ چراکه می‌دانند طرف مقابل مجبور است بار را ببرد، بنابراین قیمت را بالا اعلام می‌کنند.

برای  مشتری، هزینه شیپینگ عادی که ۵ هزار یورو است، ۶ هزار دلار به آن اضافه شد تا از طریق کشور امارات، بار ما به امریکا برود؛ درواقع ما به مشتری می‌گوییم ۲ برابر پول شیپینگ را بده و این فاجعه است! بعد هم همین مشتری گفت برای من نمی‌صرفد و دیگر هم سفارش نخواهم داد. بدیهی است که با این شرایط، کار بسیار مشکل خواهد بود.

در نمایشگاه دموتکس هم بنده صادقانه به مشتری‌های آمریکایی که طی این چند روز داشته‌ایم گفته‌ام که هزینه‌ها به چه شکل است، اما حاضر به معامله نشدند، چراکه برای مشتری صرف نمی‌کند.

منزوی زاده پیرامون وضعیت شرکت‌های ایرانی در دوموتکس امسال تصریح کرد: ایران چون نقش‌های سنتی دارد، سهم خود را در بازار دارد و هیچ‌وقت هم از دست نمی‌دهد، همان‌طور که ترکیه بازار فرش‌های مدرن را دارد.

ما از معدود کمپانی‌ها در ایران هستیم که طرح‌های مدرن داریم و هدفمان گرفتن سهم ترکیه در بازار است، آن‌ها هم می‌خواهند یک طرح‌های کلاسیک بزنند و سهم ما را بگیرند، این رقابت دوسویه وجود دارد و باید دید چه کسی پیروز می‌شود.

به نظر می‌رسد امسال، شرایط نه‌تنها برای ایران، که برای خود دوموتکس هم مساعد نیست. بسیاری از غرفه‌ها کوچک‌تر شده یا خالی است و این نشان می‌دهد وضعیت فرش در دنیا خراب شده و بازار بدی پیدا کرده است. با وجود این شرایط، کمپانی‌های بزرگ ترک، کارهای بسیار خاص و زیبایی انجام داده‌اند.

وی در پایان گفت:

در این میدان کسی پیروز است که کاری خاص و توأم با خلاقیت انجام دهد. امیدواریم شرایط به‌گونه‌ای بشود که با رفع  تحریم‌ها بتوانیم صادرات خوبی داشته باشیم، ما نه حمایتی می‌خواهیم نه خواسته‌ای از دولت داریم، فقط می‌خواهیم فعالیت‌های تولیدی و صادراتی خودمان را داشته باشیم، روندی شبیه ترک‌ها که به‌راحتی به سیستم حمل‌ونقل و کشتیرانی دسترسی دارند و مشکلی درزمینهٔ روابط، مبادلات بانکی و پولی ندارند.

خبرنگار: حوریه شیوا

بازدید مدیرعامل شرکت وندویل از غرفه قالی سلیمان در دوموتکس هانوفر ۲۰۱۹:

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =