د

حالا باید تولیدکنندگان فرش‌های ماشینی و دستباف، منتظر بمانند تا ثمره تلاش‌های خود در این چند روز را در ماه‌های آینده ببینند، تلاش‌هایی که برای هرکدام از آن‌ها، با هزینه گزاف و حواشی بسیار همراه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)،نمایشگاه دوموتکس ۲۰۱۹ هانوفر، روز ۱۴ ژانویه مصادف با دوشنبه ۲۴ دی‌ماه، با همه حواشی و اما و اگرها، به پایان رسید.

حواشی از زمانی به وجود آمد که برندهای معتبری چون فرش مشهد، ستاره کویر یزد و ساوین از حضور در این رویداد انصراف دادند.

پیش‌ازاین، مدیرعامل یکی از شرکت‌هایی که از حضور در دوموتکس انصراف داد به عصرفرش گفته بود: «حضور در رویدادهای بین‌المللی خوب است، منتها پیدا کردن مشتری، فقط یکی از ستون‌های چندگانه تجارت بین‌الملل است. فقدان مناسبات اقتصادی و سیاسی بین دولت‌ها و عدم ارائه چهره‌ای مناسب از اعتبار و فرهنگ ما در دل مشتریان در کنار نبودن ابزارهای لازم و پیشرفته برای تبادلات مالی و کالایی عواملی هستند که مشتریان مشتاق را منصرف و آن‌ها را به‌سوی رقبا سوق می‌دهند. زمانی که پول مشتری خارجی چندین بار برگشت می‌خورد، عاقلانه نیست که وقتش را در دموتکس برای مذاکره مجدد با من تولیدکننده دست‌بسته ایرانی صرف کند. وقتی همه آن‌هایی را که با هزاران زحمت یافته بودیم از دست می‌دهیم، دنبال دیگران چرا برویم؟»

حالا که کمی از آن زمان گذشته، درک گفته‌های ایشان، برایمان راحت‌تر است.

بنابه گفته‌های چند تن از شرکت‌کنندگان، نمایشگاه دوموتکس امسال را می‌توان یکی از ناموفق‌ترین و تلخ‌ترین تجربه‌ها برای شرکت‌کنندگان ایرانی دانست.

بسیاری از شرکت‌کنندگان، نمایشگاه دوموتکس ۲۰۱۹ را ناموفق ارزیابی کردند، آن‌ها معتقدند حضور در دموتکس برای شرکت‌های جدید کاملاً غیرقابل‌توجیه و زیان‌بار است و اگر کسی در این شرایط بخواهد برای اولین بار بیاید توجیه ندارد.

عده‌ای دلیل افت فاحش دموتکس را انشعابات زیاد این رویداد در ترکیه، چین، آمریکا و اخیراً مکزیک می‌دانند و می‌گویند این امر باعث شده حتی بعضی شرکت‌های بزرگ حاضر در نمایشگاه، غرفه‌هایی با متراژهای کوچک‌تر داشته باشند.

شرکت‌های ایرانی معتقدند به دلیل تحریم‌ها، مشکلات حمل و نقل، مسائل بانکی و نقل‌وانتقال پول، مشتری جدید چندانی نداشته‌اند. در کنار این عوامل، بسیاری از مشتریان به دلیل تحریم‌ها از شرکت‌های ایرانی خرید نمی‌کنند، چرا که به دلیل هزینه‌های حمل‌ونقل، برای دریافت محصولات، باید چند برابر حد متعارف هزینه کنند، در صورتی‌که همین خرید را می‌توانند با هزینه‌ای کمتر و طی روندی آسان‌تر از کشورهای دیگر داشته باشند.

از طرفی تعداد محدودی از غرفه‌داران ایرانی نیز، شرایط امسال را نسبتاً مطلوب ارزیابی کرده و امیدوارند که مشتری‌هایی که نقش بافته‌هایشان را پسندیده‌اند، طی ماه‌های آینده سفارش بدهند. گرچه بعد از سفارش، ماجرا تازه آغاز می‌شود؛ داستان پیچیدۀ حمل‌ونقل و در کنار آن مبادلات پولی و بانکی!

حالا باید تولیدکنندگان فرش‌های ماشینی و دستباف، که با هدف صادرات به نمایشگاه رفته بودند، منتظر بمانند تا ثمره تلاش‌های خود در این چند روز را در ماه‌های آینده ببینند، تلاش‌هایی که هرکدام از آن‌ها، با هزینه گزاف و حواشی بسیار همراه بوده است.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =