ارز

پس از گزارش مفصلی که رییس کل بانک مرکزی ارائه کرد، مجوز قبلی کمیسیون در خصوص امکان انجام واردات بدون انتقال ارز منتفی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، هیئت‌وزیران در جلسه ۱۹ دی‌ماه به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت به استناد اصل یک‌صد و سی و هشتم قانون جمهوری اسلامی ثبت سفارش و واردات مواد اولیه، قطعات و ملزومات ضروری خطوط تولید تا سقف ۳۰۰ میلیون دلار به‌صورت بدون انتقال ارز برای تسهیل در فرایند تولید داخلی تا پایان سال ۱۳۹۸ را تصویب کرد. این تصویب‌نامه، ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۷ برای اجرا ابلاغ شد.

این امید وجود داشت که این تصمیم دولت برای هموار کردن مسیر واردات، بدون انتقال ارز و صرفاً جهت تأمین مواد اولیه، قطعات و ملزومات ضروری خطوط تولید، اقدام مؤثری باشد برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی، تولیدکنندگانی که از ابتدای سال ۹۷ تاکنون، روزهای سختی را از سر گذرانده‌ بودند. ابلاغ این مصوبه در کنار سایر مقررات تکمیلی، می‌توانست گامی مؤثر برای تسهیل در روند واردات مواد اولیه یا قطعات ماشینی موردنیاز صنایع باشد.

حالا امروز، چهارشنبه، ۳ بهمن‌ماه، محمدمهدی مفتح در نشست خبری کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸، گفته است: کمیسیون مصوبه‌ای در مورد ورود مواد اولیه ماشین‌آلات واحد تولیدی، بدون انتقال ارز داشت که روز گذشته رئیس بانک مرکزی مفهوم بدون انتقال ارز را برای اعضای کمیسیون تشریح کرد.

وی ادامه داد: به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی واردات بدون انتقال ارز در واقع ثبت سفارش انجام نمی‌شود و این اقدام باعث می‌شود ارز خارج از کنترل و اطلاع بانک مرکزی در کشور مبادله شود و در واقع این کار به سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی در حوزه ارزی لطمه می‌زند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس بیان داشت: پس از گزارش مفصلی که رئیس بانک مرکزی ارائه کرد، رأی‌گیری و مصوبه قبلی تلفیق رد شد. بنابراین مجوز قبلی کمیسیون، کان لم یکن تلقی می‌شود.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =