• ۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 2690
صادرات

آمار تجارت خارجی در دوره ۹ ماهه امسال نشان می دهد ۱۲ هزار تن فرش و صنایع دستی به ارزش ۲۵۸ میلیون دلار صادر شده در حالی که در مدت مشابه پارسال، میزان آن هشت هزار تن به ارزش ۳۳۱ میلیون دلار بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصر فرش)، به نقل از آفتاب نیوز، جداول آماری گمرک ایران نشان می دهد، میزان صادرات فرش و صنایع دستی در ۹ ماهه امسال در مقایسه با دوره مشابه پارسال از نظر وزنی ۵۵ درصد رشد نشان می دهد، اما از نظر ارزش ۲۲ درصد افت دارد.
مجموع صادرات غیر نفتی در ۹ ماهه امسال ۸۶ میلیون و ۹۴۰ هزار تن به ارزش ۳۳ میلیارد و ۳۵۸ میلیون دلار شد که در مقایسه با ۹ ماهه پارسال (منتهی به آذر ) با رقم ۸۸ میلیون و ۷۱۹ هزار تن به ارزش ۳۱ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار، از نظر وزن ۲ درصد کاهش و ارزشی ۵.۴ درصد افزایش نشان می دهد.
آمارها نشان می دهد متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی در دوره یادشده ۳۸۴ دلار ثبت شد که در مقایسه با دوره مشابه پارسال، رشد ۷.۶ درصدی دارد؛ پارسال در ۹ ماهه هر تن کالای صادراتی برابر با ۳۵۷ دلار بود.
علاوه براین متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی در ۹ ماهه امسال به یک هزار و ۳۶۷ دلار رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال(یک هزار و ۴۰۹ دلار) افت سه درصدی دارد.
در یکسال ۹۶ بیش از ۱۲ هزار تن فرش و صنایع دستی به ارزش ۴۶۳ میلیون دلار صادر شد که از نظر وزنی نسبت به سال ۱۳۹۵ به میزان ۱۴ درصد افت دارد، اما به لحاظ ارزش ۱۷ درصد افزایش یافت.
سال ۱۳۹۵ نیز بیش از ۱۴ هزار تن فرش و صنایع دستی به ارزش ۳۹۷ میلیون دلار صادر شده بود.
صادرات کالا در سال گذشته با احتساب میعانات گازی کشور به ۱۳۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسید که ارزش آن ۴۶ میلیارد و ۹۳۱ میلیون دلار بود و نسبت به سال ۱۳۹۵ از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۱.۸ و ۶.۶ درصد افزایش داشته است.
متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی در سال گذشته برابر با ۳۵۵ دلار بود که نسبت به سال ۱۳۹۵ به میزان ۴.۷ درصد افزایش داشت.
رشد ۱۳ درصدی صادرات صنعت در ۹ ماهه امسال
همچنین آمار تجارت خارجی نشان می دهد در ۹ ماهه امسال مجموع صادرات صنعت به وزن ۳۱ میلیون و ۸۱۳ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیارد و ۹۲۰ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۱۳ درصدی دارد.
 برپایه جداول آمار گمرک ایران، در این مدت میزان صادرات وزنی صنعت در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته رشد ۶ درصدی دارد.
گزارش های تجارت خارجی نشان می دهد، در این مدت متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی به ۳۸۴ دلار رسید که نسبت به دوره مشابه پارسال، رشد ۷.۶ درصدی دارد؛ 
در این مدت صادرات بخش صنعت به ۲۹ میلیون و ۹۵۷ هزار تن رسید که ارزش آن از مرز ۱۳ میلیارد و ۲۳۹ میلیون دلار گذشت.
هدفگذاری امسال برای صادرات غیرنفتی دستیابی به ارزش ۵۴.۹ میلیارد دلار بوده که در ۹ ماهه، بدون احتساب میعانات گازی ۳۰.۶ میلیارد دلار محقق شده است.
در این مدت سهم صادرات صنعت از نظر ارزش در مقایسه با کل صادرات ۴۴.۷ درصد و از نظر وزنی ۳۶.۵ درصد است.
سال گذشته صادرات غیرنفتی در بخش صنعت به ۴۳ میلیون و ۹۶۸ هزار تن رسید که ارزش آن بیش از ۱۸ میلیارد و ۹۸۳ میلیون دلار بود؛ از نظر وزن و ارزش نسبت به سال ۱۳۹۵ به ترتیب ۳۰ و ۳۲ درصد افزایش داشت.
در سال ۱۳۹۵ نیز در مجموع ۳۳ میلیون و ۸۳۵ هزار تن صادرات صنعت تحقق یافت که ارزش آن به ۱۴ میلیارد و ۳۸۲ میلیون دلار رسید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =