• ۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 2700
فرش

فرش دستباف از مزیت های صادرات غیرنفتی در کشورمان محسوب می شود که در سال های اخیر سیاست هایی برای تولید بیشتر فرش در دستور کار قرار گرفته تا جایی که بر اساس آمار گمرک ایران شاهد صادرات ۲۵۸ میلیون دلاری آن طی ۹ ماهه سال جاری هستیم.

به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، به نقل از شبستان، فرش از مزیت های کشور در حوزه صنایع غیرنفتی محسوب می شود تا جایی که سال ۹۵ حدود ۳۵۰ میلیون دلار فرش دستباف ایرانی به کشورهای مختلف صادر شد که از نظر ارزشی ۲۷ درصد و از نظر وزنی ۱۶.۵ درصد رشد به ثبت رساند. آمریکا، آلمان، لبنان، امارات، پاکستان، ژاپن، انگلیس، قطر، آفریقای جنوبی و استرالیا ۱۰ مشتری اصلی فرش دستباف ایران در سال ۱۳۹۵ بودند و آمریکا مقام نخست واردات فرش از ایران را دارد.

هم اکنون فرش ایرانی به بیش از ۱۰۰ کشور دنیا صادر می شود و بیشترین حجم صادرات به کشورهای آمریکا، آلمان، ایتالیا، فرانسه و سوئیس تعلق دارد و بر اساس آمارها کشورمان در ۱۰ ماه ابتدایی سال گذشته ۴ هزار و ۱۲۷ تن فرش دستباف به ارزش ۳۳۶ میلیون دلار صادر کرده است و آمار اعلامی از سوی گمرک از رشد بیش از ۲۲ درصدی صادرات فرش به لحاظ ارزشی خبر می دهد.

ایران از این مزیت در سال های جاری به نحو مناسبی استفاده کرده است تا جایی که شاهد رونق صادرات فرش دستباف ایرانی هستیم و در همین رابطه چندی پیش «مجیدرضا حریری»، نائب رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود: «بیش از ۵۵ تا ۶۰ درصد صادرات کشور شامل میعانات، گاز و پتروشیمی هاست که توسط شرکت های دولتی مدیریت می شوند و این میزان از صادرات نسبت به سایر کالاها با مشکلات کمتری رو به روست. با وجود محدودیت ها در سه بخش بانک، بیمه و حمل و نقل، صادرات کشور متوقف نشده است.»

وی به مقصد کالاهای صادراتی اشاره کرد و گفت: «صادرات صنایع دستی به کشور های حاشیه خلیج فارس همچنین کشور هایی مثل ژاپن و چین افزایش یافته است و به دلیل تامین مواد اولیه از داخل کشور وضعیت مناسبی دارند.این امر زمینه گسترش این صنعت را فراهم می آورد.»

حالا در تایید این روند رو به رشد جداول آماری گمرک ایران نشان می دهد، میزان صادرات فرش و صنایع دستی در ۹ ماهه امسال در مقایسه با دوره مشابه پارسال از نظر وزنی ۵۵ درصد رشد نشان می دهد اما از نظر ارزش ۲۲ درصد افت دارد. آمار تجارت خارجی در دوره ۹ ماهه امسال نشان می دهد ۱۲ هزار تن فرش و صنایع دستی به ارزش ۲۵۸ میلیون دلار صادر شده در حالی که در مدت مشابه پارسال، میزان آن هشت هزار تن به ارزش ۳۳۱ میلیون دلار بود.

بر اساس آمارهای گمرک ایران مجموع صادرات غیر نفتی در ۹ ماهه امسال ۸۶ میلیون و ۹۴۰ هزار تن به ارزش ۳۳ میلیارد و ۳۵۸ میلیون دلار شد که در مقایسه با ۹ ماهه پارسال (منتهی به آذر ) با رقم ۸۸ میلیون و ۷۱۹ هزار تن به ارزش ۳۱ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار، از نظر وزن ۲ درصد کاهش و ارزشی ۵.۴ درصد افزایش نشان می دهد.

آمارها نشان می دهد متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی در دوره یادشده ۳۸۴ دلار ثبت شد که در مقایسه با دوره مشابه پارسال، رشد ۷.۶ درصدی دارد؛ پارسال در ۹ ماهه هر تن کالای صادراتی برابر با ۳۵۷ دلار بود. علاوه براین متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی در ۹ ماهه امسال به یک هزار و ۳۶۷ دلار رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال(یک هزار و ۴۰۹ دلار) افت سه درصدی دارد.

در یکسال ۹۶ بیش از ۱۲ هزار تن فرش و صنایع دستی به ارزش ۴۶۳ میلیون دلار صادر شد که از نظر وزنی نسبت به سال ۱۳۹۵ به میزان ۱۴ درصد افت دارد، اما به لحاظ ارزش ۱۷ درصد افزایش یافت. سال ۱۳۹۵ نیز بیش از ۱۴ هزار تن فرش و صنایع دستی به ارزش ۳۹۷ میلیون دلار صادر شده بود.

صادرات کالا در سال گذشته با احتساب میعانات گازی کشور به ۱۳۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسید که ارزش آن ۴۶ میلیارد و ۹۳۱ میلیون دلار بود و نسبت به سال ۱۳۹۵ از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۱.۸ و ۶.۶ درصد افزایش داشته است. متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی در سال گذشته برابر با ۳۵۵ دلار بود که نسبت به سال ۱۳۹۵ به میزان ۴.۷ درصد افزایش داشت.

این در حالی است که کشورمان در حوزه تولید فرش ماشینی نیز به پیشرفت هایی رسیده است تا جایی که در حال حاضر شاهد تولید ۱۵۰ هزار مترمربع فرش ماشینی در سال هستیم. «محمد هادی کمالیان»، رئیس اتحادیه فروشندگان موکت و فرش‌های ماشینی در این باره به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: «۷۰۰ واحد صنفی در تهران مشغول به فعالیت هستند و این فرش ها به کشورهای چین، آسیای میانه، عراق، افغانستان صادر می شوند. ۸۰ درصد از تولیدات موکت و فرش‌های ماشینی، خارجی و مابقی داخلی است.»/

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =