صندوق ضمانت صادرات

«مریم ارشدی» مدیرعامل شرکت الهیه بافت آران:درست است که کارگزاری صندوق ضمانت صادرات کاشان در کاشان تأسیس شده، اما حوزه فعالیت آن، کل ایران است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، علی‌رغم نقش چشمگیر صادرات در رشد اقتصادی کشورها، بسیاری از فعالان عرصه تجارت به دلیل خطرات موجود در صحنه تجارت بین‌الملل، به‌ویژه ریسک عدم بازپرداخت وجود کالا و خدمات از سوی خریداران خارجی، تمایلی به حضور در بازارهای بین‌المللی ندارند.

به‌منظور رفع این نگرانی‌ها و افزایش قدرت حضور صادرکنندگان در بازارهای جهانی صندوق‌های ضمانت صادرات ایران تاسیس گردیده است. این صندوق، به‌عنوان یکی از شرکت‌های وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت و با هدف توسعه صادرات غیرنفتی از طریق حمایت از صادرکنندگان ایرانی در برابر ریسک‌های سیاسی و تجاری موجود در صحنه بین‌الملل و نیز کمک به تأمین مالی فعالیت صادراتی آن‌ها تأسیس شده است.

کارگزاری صندوق ضمانت صادرات در کاشان، از دی‌ماه ۱۳۹۴ از مطالبات صادرکنندگان شهرستان کاشان در فرمانداری بود که خوشبختانه امسال با اعطاء این کارگزاری به شرکت الهیه بافت آران اجرایی شده است. «مریم ارشدی» مدیرعامل شرکت الهیه بافت آران، در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)، پیرامون فعالیت‌ها و خدمات این صندوق گفت:

درست است که کارگزاری صندوق ضمانت صادرات کاشان  در کاشان تأسیس شده، اما حوزه فعالیت آن، کل ایران است. صندوق ضمانت ۲۲ کارگزار در سطح کشور دارد، چهار کارگزار در تهران و ۱۸ تا در مراکز استان‌ها. در کاشان به دلیل ظرفیت‌ها و پتانسیل اقتصادی‌اش، به‌خصوص در حوزه صادرات فرش، یکی از اهداف مهم صندوق، افزایش میزان صادرات و حذف ریسک ناشی از بازار خارجی ایجاد شده است.

این کارگزاری می‌تواند تسهیلگر بوده و روند ارائه خدمات در تهران را تسهیل کرده و در کاهش هزینه و رفت‌وآمدها کمک کند.

تأسیس این صندوق به این دلیل که  بسیاری از تولیدکنندگان ما بالقوه صادرکننده هستند، می‌تواند انگیزه‌ای باشد برای رونق صادرات.  

امیدوارم بتوانیم به‌خوبی انجام‌وظیفه کنیم تا همگی تغییرات ایجاد شده را حس کنند، به‌ویژه کارگران و خانواده‌هایشان.

در مورد خدماتی که صندوق ضمانت صادرات ایران ارائه می‌کند، به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

انواع بیمه‌نامه‌ها:

بیمه‌نامه‌های کوتاه‌مدت:

بیمه‌نامه خاص صادرات

بیمه‌نامه کل گردش صادرات

بیمه‌نامه خرید دین اسناد صادراتی

بیمه‌نامه تضمین مطالبات بانک بابت اعتبارات اسنادی دیداری

بیمه‌نامه بلااثر شدن قرارداد صادراتی

بیمه‌نامه نوسان ارز

بیمه‌نامه‌های میان و بلندمدت:

بیمه‌نامه اعتبار خریدار

بیمه‌نامه سرمایه‌گذاری

بیمه‌نامه خاص صادرات خدمات فنی و مهندسی

ضمانت‌نامه ها:

ضمانت‌نامه‌های اعتبار بانکی (ریالی، ارزی)

ضمانت‌نامه‌های اعتبار تولیدی (ریالی، ارزی)

ضمانت‌نامه‌های حسن انجام کار

ضمانت‌نامه‌های پیش‌پرداخت

شرکت در مناقصه و کسور وجه‌الضمان

وی در خصوص ریسک‌های تحت پوشش بیمه‌نامه‌های خاص صادرات و کل گردش صادرات به عصرفرش گفت:

در ریسک‌های تجاری، ۹۰% پوشش وجود دارد و شامل موارد زیر است:

عدم توانایی مالی خریدار به دلیل ورشکستگی یا اعسار، استنکاف خریدار از قبول کالای صادرشده یا خدمت انجام شده و عدم پرداخت بهای کالا یا خدمت در سررسید مقرر.

در ریسک‌های سیاسی، ۹۵%  پوشش وجود دارد که شامل این موارد است:

اعمال سیاست‌های مربوط به محدودیت‌های وارداتی و ارزی در کشور خریدار، بروز جنگ یا حالت جنگ، تیره شدن روابط یا قطع روابط سیاسی با کشور خریدار به‌نحوی‌که در نتیجه آن صادرکننده موفق به دریافت مطالبات خود در سررسید نشود، اعمال سیاست‌های اقتصادی که موجب مسدود شدن مطالبات صادرکنندگان شود، سلب مالکیت از خریدار بر اثر ملی شدن یا مصادره اموال به‌نحوی‌که صادرکننده موفق به دریافت مطالبات خود نشود، سایر عوامل خارج از حیطه اختیار صادرکننده و خریدار که موجب عدم وصول مطالبات صادرکننده شود.

ارشدی همچنین در مورد روش انجام اعتبارسنجی اظهار داشت:

صندوق ضمانت صادرات از طریق شرکت‌های اعتبارسنجی خارجی، از خریداران خارجی، اعتبارسنجی را انجام می‌دهد.

در حوزه بین‌الملل صندوق ضمانت صادرات بازرسان و کارشناسان ویژه‌ای دارد که به‌طور ویژه‌ای اعتبارسنجی را انجام می‌دهند.

این کارگزاری خواهد توانست به توسعه شهر کمک کند، شاید بسیاری از صادرکنندگان قصد دریافت تسهیلات نداشته باشند، ولی ارتباطشان با صندوق می‌تواند مجموعه را تقویت کند، ازاین‌جهت که مشکلات صنعتگران به اطلاع مسئولین کشور می‌رسد و صندوق می‌تواند عضو کمیسیون‌های مختلف بوده و مسائل مختلف را انتقال بدهد و در صورت لزوم، مشاوره نیز جهت تسهیل امور ارائه دهد.

صندوق، مبلغی که برای اعتبار سنجی می‌گیرد حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو است، البته بستگی به کشوری دارد که اعتبار سنجی در آن انجام می‌شود. در بعضی کشورها، اعتبار سنجی می‌تواند بسیار سخت بوده و فرآیند پیچیده‌ای داشته باشد. این فرآیند حدود ۱۰ روز طول می‌کشد و در بعضی از کشورها مثل عراق، افغانستان و یا حوزه cis حدوداً تا ۱۵ روز کاری طول می‌کشد، اما مبلغی که از قرارداد به‌عنوان کارمزد می گیرد حدوداً یک درصد است.

به طور کلی، صندوق ضمانت صادرات ایران، از طریق صدور بیمه نامه های اعتبارات و پوشش ریسک های سیاسی و تجاری قراردادهای صادراتی و همچنین صدور ضمانت نامه های اعتباری جهت کمک به تامین مالی قراردادهای صادراتی ثبت، به توسعه صادرات غیرنفتی اقدام می نماید.

کارگزار صندوق ضمانت صادرات کاشان در پایان گفت: این کارگزاری برای پایداری و دوامش، نباید با مشکلات و حواشی سیاسی شهر درگیر باشد، چرا که روند فعالیت‌های صندوق ضمانت، یک بحث تخصصی صادراتی است. صادرکننده‌ها در تقویت این حوزه می‌توانند به صندوق اعتماد کنند و از منافع آن نیز استفاده کنند.

خبرنگار: حوریه شیوا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =