• ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 2764
موزه فرش باکو

باکو همان جایی است که می‌شود هم به تاریخ و موزه‌هایش پناه برد و هم به تفریحات مدرنش.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش) :

موزه فرش باکو


موزه‌ای که نزدیک به ۵۰ سال قدمت دارد و سنگ‌ بنایش توسط لطیف کریموف یکی از هنرمندان معاصر و فرشبافان آذربایجان گذاشته شده است. موزه‌ای که ۷ بخش مختلف دارد و بیش از ۱۰ هزار شی گران قیمت و نفیس در آن نگهداری می‌شود. موزه‌ای که یکی از زیباترین سازه‌های کشور آذربایجان به حساب می‌آید و یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری باکو. برای آشنایی با بخش‌های مختلف این موزه همراه ما باشید.

مجموعه‌های موزه فرش


۱- مجموعه فرش‌های کرک دار


این بخش بزرگترین و مهمترین بخش موزه به حساب می‌آید که بیش از ۲ هزار فرش در آن نگهداری می‌شود. بخشی که در آن فرش‌های مربوط به قرن هفدهم تا بیستم نگهداری می‌شوند و با رفتن به آن می‌توانید بیش از ۶۰۰ طرح مختلف را ببینید. طرح‌هایی سنتی تا مدرن. یکی از معروف‌ترین فرش‌های این مجموعه از موزه‌ی فرش باکو، فرش آژداهالی است که قدمتش بازمی‌گردد به قرن هفدهم میلادی.

۲- مجموعه فرش‌های مسطح


این مجموعه شامل فرش‌ها و رواندازهایی هست که از هر دو طرفشان می‌شود استقاده کرد و بر سطح آنها هیچ پرزی وجود ندارد. مجموعه‌ای متشکل از جاجیم‌ها و پلاس‌ها و زیلوها و گلیم‌ها که غالبا مربوط به قرن‌های هجدهم تا بیستم میلادی هستند. زیراندازهایی که جدای از جنس، به لحاظ طرح و تکنیک بافت نیز از یکدیگر متمایزند. مجموعه‌ای متشکل از فرش‌های عالی با کاربری‌های مختلف از جمله زیرانداز، پرده، لباس، رومیزی و غیره.

۳- مجموعه محصولات فرشی

بیش از هزار و پانصد نوع از اقلام مختلف فرش در این مجموعه نگهداری می‌شوند تا کاربری‌های مختلف فرش در زندگی روستایی و عشایری را نمایان سازند. اقلامی که در زندگی چوپانی می‌توانید نمونه‌ی آنها را بیابید. اقلامی همچون کیف‌های نگهداری حمل غلات، کیف‌های دو قسمتی برای قرار دادن بر روی چهارپایان، طناب‌های محکم برای بستن بار و محموله و غیره.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =