• ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 2800
فرش دستباف

مدیرعامل شرکت تعاونی روستایی فرش دستباف چهارمحال و بختیاری گفت: عدم کنترل دولت بر صادرات بی‌رویه پشم به چین و افزایش قیمت دلار از دلایل مهم رکود بازار صنعت فرش در استان چهارمحال و بختیاری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از تسنیم، بافت قالی‌ هنری است دیرینه و ماندگار نزد ایرانیان که محصول این صنعت هنرمندانه با نقش‌های معنادار و رنگ‌های کم‌نظیرش همیشه جایگاه خاصی در دل زندگی مردم داشته و هم به عنوان وسیله‌ای کاربردی و هم هنری تزئینی از آن استفاده می‌شده اما امروزه جای خالی این هنر بی‌بدیل در زندگی مردم و مسائل و مشکلات صنعت فرش و بافندگان، ما را برآن داشت تا گزارشی تهیه کنیم.  

علیرضا جیلان رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری در مورد مشکلات مربوط به تهیه و فروش فرش دستباف در این استان اظهار داشت: علیرغم اینکه بافنده در استان چهارمحال و بختیاری کم نداریم و می‌توانیم فرش خوبی ببافیم اما قیمت مواد اولیه مانند مواد رنگ‌دار، نخ، پشم و پود افزایش زیادی پیدا کرده و بازار ثابتی در بخش فروش خارجی نداریم. فرش تولیدی به دلیل تحریم در بازارهای جهانی به صورت متفرقه به کشورهای بازار می‌رسد و سودی برای تاجر و فروشنده ندارد چون واسطه‌ها هم هستند و ارزش افزوده نیز اضافه می‌شود به همین دلیل فروش زیادی نداریم.

وی افزود: به دلیل اینکه فرش چهارمحال و بختیاری قالب خاصی داشت و به خاطر آن مدعی بودیم 80 درصد آن قابلیت صادرات دارد و بازرگانان خارج از استان هم فرش تولید شده را خریداری می‌کردند

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری بیان کرد: ضرورت بازار داخلی برای فروش توان خرید مردم است که طبقه متوسط جامعه توان خرید نیاز چندمش را داشته باشد یا برای زیباسازی منزلش فکر کرده و بهترین گزینه را که قالی است انتخاب کند.

وی با بیان اینکه شاید اگر طبقه متوسط جامعه توان خرید داشته باشد نیاز به صادرات خارجی نداریم، افزود: مردم هم فرش را می‌پذیرند زیرا از مواد اولیه کاملا طبیعی تهیه شده که گرم و مفید است و موضوعی که افزایش ارزش افزوده را به دنبال دارد بازارهای خارجی است که به دلایل مربوط به تحریم‌ها مسیر سختی را برای فروش داریم.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری بیان کرد: در مورد بازارهایی که به آن دسترسی داریم باید شیوه‌ای موثر در بازاریابی و تامین خواسته مشتری داشته باشیم، روش مرسوم برای بازاریابی تحقیق درباره خواسته مشتری است که هر بازار متقاضی خاص خود را دارد.

تعاملات دولت و بخش خصوصی در حوزه فرش حفظ شود

جیلان ادامه داد: تورهای خارجی که بتوانیم چانه‌زنی کنیم نداریم و بازرگان نیز دیگر ورزیدگی لازم را ندارند چرا که در مقطعی از زمان دولت تسهیلات ارائه می‌داد و هزینه کردن برای نمایشگاه‌ها نیز از سوی دولت بود از همین‌رو احساس شد بازار فقط توسط دولت ایجاد می‌شود بنابراین بازرگانان معطل دولت هستند و دولت هم به معنای واقعی خود را کنار کشیده است.

وی گفت: اما اگر روش‌های تسهیل‌گری از سوی دولت درست شود مثلا اگر قسمتی از کار را به بخش خصوصی بسپارد می‌توان قدم‌های موثری برداشت زیرا اگر تماما به بخش خصوصی سپرده شود آن را ضعیف می‌کند.

جیلان خاطرنشان کرد: باید از سوی دولت، در مرکز ملی فرش ایران اقداماتی صورت گیرد و به عنوان یک شغل اصلی گسترده که معیشت بسیاری از روستائیان و زنان خانه‌دار را تامین می‌کند به صنعت فرش نگاه کرد.

یک صدم هزینه‌های بخش صنعت به فرش اختصاص یابد

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری بیان کرد: اگر یک‌صدم هزینه‌ای که در بخش صنعت، معدن و بازرگانی صرف می‌شود به فرش اختصاص پیدا کند می‌توانیم توانایی اشتغال‌زایی بالایی در این بخش داشته باشم تا این کالای تولیدی با اصالت هنرمندانه را حفظ کنیم.

جیلان گفت: بافنده نیز نیاز به آموزش دارد و ضروری است که بافت سنتی و قدیمی، انتخاب رنگ کلاف و پود، چله‌کشی، بافت و همچنین نقشه‌خوانی را آموزش ویژه بدهیم چون بافندگان به صورت مستقل می‌بافند و ممکن است در بافت دچار غلط‌بافی شده و فرش دچار عیب شود که در فروش آن تاثیر نامطلوب دارد بنابراین از شرکت‌های تعاونی انتظار می‌رود در آموزش میدانی بافندگان تلاش و از محل درآمدشان برای آموزش بافندگان استفاده کنند.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری یادآور شد: شرکت‌های تعاونی حلقه بی‌واسطه مدیریتی مربوط به تولید و فروش فرش هستند که در آن ورزیدگی نمی‌بینیم.

جیلان تصریح کرد: هیئت مدیره‌ها و مدیران عامل بسیار کم‌کار و سنتی کار را پیش می‌برند که آموزش برای آن‌ها نیز در نظر گرفتیم تا شرکت‌ها که نیمی از جمعیت 100 هزار نفری بافنده که وابسته به آن هستند اصول صحیح تولید و فروش را به صورت علمی و تجربی بگذرانند تا در تولید و فروش پیشرفت کنیم.

عدم کنترل دولت بر صادرات بی‌رویه پشم به چین

اسکندر ملک‌پور مدیرعامل اتحادیه فرش دستباف روستایی چهارمحال و بختیاری در مورد مشکلات فرش دستباف در استان چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: چهارمحال و بختیاری دارای 100 هزار بافنده و حدود 45 هزار دار قالی است. در این استان چهار نوع سبک بافت قالی وجود دارد. در شهرستان‌های شهرکرد، بن، سامان، کوهرنگ و کیار به سبک بختیاری، در شهرستان بروجن سبک یلمه و در شهرستان لردگان به سبک نائینی قالی بافته می‌شود.

وی افزود: عدم تامین مواد اولیه، توزیع ناعادلانه اعتبارات توسط دولت و معیار مدرک داشتن برای دریافت اعتبارات از مشکلاتی است که بافندگان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

مدیرعامل اتحادیه فرش دستباف روستایی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: بازار فروش در نیمه دوم سال 96 و 97 بهتر شد و فرش بختیاری جایگاه خوبی پیدا کرد اما افزایش 100 درصدی قیمت مواد اولیه مانند پشم و مواد رنگ‌زا، عدم کنترل دولت بر صادرات بی‌رویه پشم به چین با افزایش قیمت دلار از دلایل مهم رکود بازار این صنعت است.

مدیرعامل شرکت تعاونی روستایی فرش دستباف استان چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: قیمت فروش فرش دستباف با افزایش قیمت سایر اقلام مورد نیاز معیشت قابل قیاس نیست و فقط30 درصد رشد داشته است، صادرات نیز با وجود تحریم‌ها انجام نمی‌شود.

وی گفت: همچنین توان خرید مردم پایین آمده و 15 الی 20 درصد فرش دستباف در استان و مابقی در سایر نقاط کشور خریداری می‌شود که اگر توان خرید مردم بالا باشد فروش بیشتری هم خواهیم داشت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =