• ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 2811
پشه

در حال حاضر ویروسی جدید بنام زیکا از طریق پشه ها در حال انتقال است که لازم است برای جلوگیری از انتقال این بیماری و محافظت از انسان ها این نوع تکمیل ها اهمیت ویژه ایی یابد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از صنایع نساجی ایران، پشه جز خطرناک ترین حشره هایی است که بیماری هایی را به انسان منتقل می کند و با وجود اینکه بسیاری از مواد ضد عفونی کننده در دسترس است اما استفاده از این مواد آسان نیست و از طرفی بسیاری از محققان ثابت کرده اند که مواد شیمیایی مورد استفاده بعنوان بازدارنده های پشه مضر و سمی هستند.
گیاهان دارویی راهی برای توسعه لباس های ضد پشه هستند و برای از بین بردن بیماری های مضر حاصل از پشه ها و ایجاد ایمنی در برابر بیماری ها مناسبند.
در حال حاضر ویروسی جدید بنام زیکا از طریق پشه ها در حال انتقال است که لازم است برای جلوگیری از انتقال این بیماری و محافظت از انسان ها این نوع تکمیل ها اهمیت ویژه ایی یابد. در نسل حاضر و آینده نساجی استفاده از منسوجات محافظ در برابر پشه ها امری ضروری است ، پیشرفت تکنولوژی نیز روش های مختلفی برای تولید پارچه های ضد پشه با هزینه کم و با دوام و عملکرد بالا فراهم کرده است.

معرفی :بیش از ۳۰۰۰ گونه پشه وجود دارد ، اما فقط سه نوع آن مسئول گسترش بیماری هستند. پشه ها با استفاده از اکسید کربن حاصل از بازم دم انسان ، بوی بدن و دمای بدن انسان جذب می شوند و در این میان فقط پشه های ماده امکان نیش زدن و خوردن خون را دارند.آنها از خون به عنوان منبع پروتیین برای تخم گذاری استفاده می کنند . پشه ها خطرناکترین حشراتی هستند که بیماری های مرگ بار را در میان انسان ها منتقل می کنند مانند : مالاریا ، دنگو ، تب زرد ، فیلاریازیس (نوع بیماری انگلی) . برای این موارد تنها تعداد کمی از واکسن ها قابلیت پیشگیری دارند و این در حالی است که به ازای هر ۱۲ ثانیه یک کودک از مالاریا می میرد. تعداد کشته های کل جنگ های جهانی نیز از میزان قربانیان حاصل از مرگ در اثر انتقال بیماری از پشه کمتر است .در حال حاضر مالاریا حدود ۱۱۰ میلیون نفر را آلوده میکند و باعث مرگ و میر ۲-۳ میلیون نفر می شود و واکسن موثری در برابر مالاریا وجود ندارد و استفاده از مواد دافع مانند لوسیون کویلس نیز محدود شده است. از اینرو پارچه های ضد پشه بهترین راه حل هستند و هرچند که این بخش تنها ۱٪ از منسوجات هوشمند را به خود اختصاص می دهد اما دامنه خوبی برای رشد دارد.

نمودار آمار مرگ انسان در سال توسط دیگر موجودات

مواد دافع پشه :
دافع پشه ماده ایی است که برای پوست ، لباس یا سطوح دیگر استفاده می گردد.

بیماری زیکا:
پشه ها نیز یکی از دلایل انتقال ویروس زیکا هستند. نیش یک پشه گونه Aedes آلوده ، این ویروس را گسترش می دهد. عفونت ویروس zika ابتدا در برزیل یافت شد. علائم این بیماری تب خفیف، درد مفاصل یا قرمزی چشم است و به احتمال زیاد ویروس Zika همچنان به مناطق جدید گسترش خواهد یافت.
روش های مختلفی برای دفع پشه ها وجود دارد که به سه روش زیر تقسیم می گردد :

روش طبیعی : روغن نئم، روغن علف لیمو
روش شیمیایی : DEET، Permethrin
روش فیزیکی : پشه بند ها

در حال حاضر مواد دافع پشه که از گیاهان تولید می شوند بهترین جایگزین هستند که می توانند به عنوان عملیات تکمیلی بروی لباس ها و در پوشش در ها و دیوارهای مناطق مسکونی استفاده شود اما نکته مهم جلب توجه مردم به اهمیت این نوع تکمیل ها است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =