نساجی

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به مشکلات ساختاری در پیوند دانشگاه و صنعت، شرکت‌های دانش‌بنیان را حلقه واسط و تنها راه‌حل برای پیوند دانشگاه و صنعت در کشور عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر سعید سرکار در نشست «بررسی فرصت‌های همکاری صنایع نساجی و پوشاک و کسب و کارهای نوآورانه با رویکرد تسهیل تامین نوآوری از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی»، فناوری نانو را به بزرگراهی تشبیه کرد که تمام صنایع متاثر از آن هستند و گفت: تمام شئونات زندگی بشر تحت تاثیر فناوری نانو است که خوشبختانه کشور ما در این حوزه از بنیه علمی خوبی برخوردار است.
وی با اشاره به رشد مقاله ISI نانو کشور به ۱۰ هزار مقاله در سال ۲۰۱۸ خاطرنشان کرد: آنچه در حوزه نانوتکنولوژی اتفاق افتاده مبتنی بر بنیه علمی کشور بوده و ایران در این حوزه بر روی پاهای خود ایستاده و متکی به ظرفیت‌های خود است.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تقسیم نانوتکنولوژی به سه فاز، در تشریح فاز اول آن، گفت: فاز اول نانوتکنولوژی توانمندی تولید و طراحی مواد نانو در کشور است که خوشبختانه در این زمینه بالغ بر ۹۰ درصد دانش فنی را دارا هستیم و در مواردی که کاربرد صنعتی دارد به صورت انبوه تولید می‌شود.
سرکار، فاز دوم را رسوخ فناوری نانو در صنایع کشور برای ارتقای کیفی و کارایی محصولات برشمرد و گفت: پیام ما به صاحبان صنایع این است که اگر امروز برای بکارگیری این فناوری اقدام نکنید در آینده نزدیک رقابت‌پذیری و بازار محصول خود را از دست می‌دهید چون محصولات با کیفیت و کارایی بهتر وارد بازار خواهد شد.
وی با بیان اینکه امروز در بیش از ۱۵ حوزه صنعتی، فناوری نانو وارد شده است، صنایع نساجی، دارویی، بهداشتی – آرایشی، ساختمانی، خودرو، نفت، پتروشیمی و کشاورزی را از جمله این صنایع برشمرد که در تمام این زمینه‌ها تکنولوژی نانو وارد این صنایع شده و تبدیل به محصول شده است.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: بالغ بر ۵۰۰ محصول تولیدی تحت تاثیر تکنولوژی نانو، تایید و وارد بازار شده که بالغ بر ۵۰ مورد از این محصولات تولیدی یعنی ۱۰ درصد در حوزه نساجی است و خوشبختانه حوزه نساجی رویکرد خیلی خوبی به فناوری نانو از خود نشان داده است.
سرکار، نانوفناوری هوشمند را فاز سوم فناوری نانو برشمرد و در تشریح آن گفت: این تذکر را به خودمان می‌دهم که خود را مشغول فاز اول و دوم نانو فناوری نکرده و فقط به این دو فاز دل خوش نکنیم چرا که نانوفناوری هوشمند مانند داروهای هوشمند، منسوجات هوشمند و سایر مواد هوشمند، ارزش افزوده فوق‌العاده بالایی خواهند داشت که ما باید از امروز در این زمینه تلاش کنیم.
وی افزود: خوشبختانه نانوفناوری هوشمند در ایران توسعه پیدا کرده و امیدوارم ظرف یکی دو سال آینده بتوانیم محصولاتی کاملا ایرانی که خاستگاه معرفی این فناوری در دنیا، ایران باشد را تولید کنیم.
فناوری نانو لوکس و دست‌نیافتنی نیست
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه همیشه استفاده از فناوری نانو به معنی گران‌قیمت کردن محصول نیست، خاطرنشان کرد: در خیلی از موارد با استفاده از فناوری نانو علاوه بر ارتقای کیفیت و کارایی شاهد کاهش قیمت نیز بوده‌ایم، بنابراین نباید فکر کنیم که این فناوری لوکس و دست‌نیافتنی است و قیمت‌ها را چنان بالا می‌برد که مردم از پس مصرف آن برنمی‌آیند.
سرکار تصریح کرد: خوشبختانه در بخش فناوری نانو آنچه الان در بازار داریم مبتنی بر توانمندی داخلی است و محصولی نیست که فناوری آن را از خارج وارد کرده باشیم. ما به دنبال خرید فناوری نبودیم بلکه این فناوری را به کشورهای دیگر صادر کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه بازار محصولات مبتنی بر فناوری سال گذشته حدود هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است، ابزار امیدواری کرد که این رقم در سال جاری از مرز سه هزار میلیارد تومان عبور کند.
صدور فناوری نانو به ۴۵ کشور دنیا
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه امروز محصولات مبتنی بر فناوری نانو را به ۴۵ کشور دنیا در جغرافیای وسیع صادر می‌کنیم، گفت: رقم صادرات در این حوزه سال گذشته ۶۲ میلیون دلار بوده که البته رقم چشمگیری نیست اما وقتی آن را با صادرات خودرو مقایسه می‌کنیم متوجه می‌شویم این صنعت عریض و طویل سال گذشته ۲۲ میلیون دلار صادرات داشته است. البته ما برای سال ۱۴۰۴ هدف‌گزاری کرده‌ایم که بازار محصولات خود را به یک میلیارد دلار برسانیم و تمام برنامه‌های ستاد نانو نیز بر این اساس طرح‌ریزی شده است.
سرکار، با بیان اینکه تمام فرایندها را به گونه‌ ای برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در حوزه نانو، ارزآوری داشته باشیم، به بحث آموزش دانشگاهی اشاره کرد و گفت: به دنبال برگزاری دوره‌های کارشناسی ارشد و اعزام اساتید به کشورهایی نظیر بولیوی و کشورهای آفریقایی هستیم.
وی در ادامه به ارتباط دانشگاه و صنعت اشاره کرد و با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما نه دانشگاه زبان صنعت را می‌فهمد و نه صنعت زبان دانشگاه را، عنوان کرد: در کشورهای پیشرفته دانشگاه و صنعت به صورت یک موجود دوقلوی بهم چسبیده متولد شده‌اند که اگر از هم جدا شوند هر دو می‌میرند اما در ایران این دو موجود کاملا مجزا خلق شده‌اند و مجزا کار می‌کنند؛ نه دانشگاه نیازی به صنعت دارد و نه صنعت نیاز به دانشگاه. اگر ۵۰ سال هم در این زمینه کنفرانس برگزار کنیم به جایی نمی‌رسیم چون دو موجود ۷۰ ساله با خلق و خوی متفاوت داریم که هر دو از نظر اقتصادی مستقل هستند و در عین حال از دولت سوبسید می‌گیرند و نیازی به یکدیگر ندارند.

شرکت‌های دانش‌بنیان واسطه خوبی برای پیوند دانشگاه و صنعت هستند
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه پیوند دانشگاه و صنعت در ایران اتفاق نخواهد افتاد، گفت: با شرایط کشور ما و کشورهای در حال توسعه، یک دست شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند در دست صنعت و دست دیگر در دست دانشگاه باشد، چون اکثر این شرکت‌ها از دانشگاه برآمده‌اند و در عین حال در عرصه تولید و بازار نیز حضور دارند و تنها راه‌حل برای پیوند دانشگاه و صنعت حضور واسطه‌هایی مانند شرکت‌های دانش‌بنیان است.
سرکار ادامه داد: امروز اگر به دانشگاه یک نیاز و چالش را اعلام کنید در نهایت به یک پایان‌نامه و مقاله تبدیل می‌شود. از وضعیت نامطلوب صنعت هم خبر داریم. بنابراین راه چاره، به رسمیت شناختن شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان واسط صنعت و دانشگاه است.
انواع فناوری‌های نانو در صنعت نساجی
وی در ادامه با بیان اینکه خوشبختانه طیف وسیعی از فناوری‌های نانو در صنعت نساجی به‌کار رفته است، منسوجات آنتی‌باکتریال، ضد لک یا آب‌گریز، جاذب آب یا آب‌دوست، منسوجات هوشمند، منسوجات ضد امواج، منسوجات هادی الکتریسیته و منسوجات ضد عایق صوت را از جمله محصولات صنعت نساجی مبتنی بر فناوری نانو برشمرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به طراحی وب‌سایتی به نام «مشکل‌گشا» اظهار کرد: صنایع می‌توانند مسائل و مشکلات خود را در این وب‌سایت مطرح کنند که رفع این مشکلات، جزو ماموریت‌های شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان است.
آغاز تفکر و رویکرد جدید در صندوق نوآوری و شکوفایی
سرکار در پایان ضمن تشکر از رئیس هیات عامل و مسئولان صندوق نوآوری و شکوفایی که تفکر و رویکرد جدیدی را در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان آغاز کرده‌اند، ابراز امیدواری کرد این شرکت‌ها فناور و مجموعه‌های صنعتی از این تفکر جدید بهره‌مند شوند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =