• ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 2855
فرش

فرش دستباف تکاب از فرشهای اصیل آذربایجان این روزها درحالی از تب و تاب بازار آن کاسته شده که روزگاری نه چندان دور در هرخانه ای از این شهر دار قالی برپا بود و آوازهِ فرشهای آن بازارهای جهانی را درنوردیده بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از صدا و سیما، از میان طرح ها و شهرهای مطرح هنر فرش بافی آذربایجان غربی، خوی با فرش ریز ماهی اش و تکاب با فرش افشارش قدمت دیرینه ای دارند و برای خود شهرت و آوازه ای جهانی کسب کرده اند.

در استان سالیانه ۲۹۰هزار مترمربع فرش دستباف تولید می شود که تولید فرش افشار در شهرستانهای جنوبی استان رونق دارد و تکاب خاستگاه اصلی آن است.

هر سال در مناطق مختلف استان بیش از ۲۹۰ هزار متر مربع به ارزش ۷ هزار میلیارد تومان فرش دست بافت تولید می شود.

به عقیده کارشناسان، اعمال تحریم بر کالاهای ایرانی از عوامل تاثیرگذار بر صادرات فرش دستباف به بازار های جهانی است و درحال حاضر با توجه به نوسانات بازار ارز و رکود حاکم بر بازار، صادرات فرش در وضعیت خوبی قرار ندارد.

طرح های ماهی قوشخانه، لچک ترنج، شاه عباسی، مران، کله اسبی، طرح مار ماهی و نقشه خانم جیران اغولبیک با حاشیه هایی نظیر شمعدانی، فرهاد میرزا، اسلیمی، کتیبه، خوشه ای و حاشیه افشان از جمله نقشه ها و متن های اصیل فرش افشار تکاب به شمار می روند که قدمت دیرینه ای دارند.
نقشه ماهی قوشخانه معروفترین طرح فرش افشار تکاب است و این در حالی است که برخی طرح های قدیمی فرش افشار از جمله نقشه خانم جیران اغولبیک در حال فراموشی است.

فرش افشار تکاب به دلیل میزان بالای تراکم گره در هر سانتیمترمربع استحکام بالایی دارد و به همین علت به نام فرش آهنین شناخته می شود.

شهرستان تکاب یا تکاب افشار شهری تاریخی و کهن با ۸۰ هزار نفر جمعیت که اغلب به ترکی آذربایجانی تکلم می کنند در جنوب آذربایجان غربی است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =