• ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 2906
فرش

با توجه به پراکندگی تیره‌های مختلف ایل قشقایی در نقاط مختلف فارس به چند نقطه مهم قالیبافی آن اشاره می‌کنیم:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، یلمه، سمیرم: «بیشتر قشقایی‌هایی که از دو قرن پیش به تدریج در آبادی‌های منطقه سمیرم پایین ساکن و ماندگار شده‌اند، از تیره یلمه هستند که مانند شکرلوها سال‌هاست جزء نظام و ساختمان عشایر ایل قشقایی نبوده‌اند. اما دستباف‌های آنها، علیرغم نزدیکی به سنت‌ها و نقش‌مایه‌های لرهای بختیاری دارای کیفیت قشقایی‌اند.
پاره‌ای از فرش‌های ترکی سمیرم پایین به نام «هینه گان» (روستایی در جنوب غربی شهرضا که هونجان و هینجانش نیز می‌گویند) به بازار می‌آید و پاره ای دیگر به نام یلمه ارائه می‌شود. قالی‌های این منطقه که از دیر باز با پود نخی و بیشتر با تار و پود نخی بافته می‌شده، از نقشمایه‌های بته قبادخانی و نگاره‌های گیاهی و افشان و نیز اشکالی قشقایی مایه گرفته است.

ایل خمسه: از یگانگی پنج ایل برگرد شیراز پدید آمده است. دو ایل به عربی و دو ایل به ترکی و یک ایل (باصری‌ها) به فارسی سخن می‌گویند آنان در سال ۱۳۸۲ هجری قمری برای آنکه نیروی در برابر قشقایی‌ها همسایه‌شان ایجاد کنند زیر نظارت خانواده قوام شیرازی به صورت ایل واحدی در آمدند و خانواده قوام از نارنجستان شیراز بر آنان فرمان می‌راندند. نژاد ایلات مورد نظر، عرب، اینالو، بهارلو و ترک و باصری و نیز مخلوطی از نژاد ترک و لرند.

توزیع جغرافیایی قالی قشقایی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =