زیره به کرمان بردن

پیرو انتشار خبری در پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش) با عنوان "زیره به کرمان بردن در شرایط حاضر خطاست"، مرکز ملی فرش ایران جوابیه‌ای ارسال نموده‌اند که عینا منتشر میگردد.

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از مرکز ملی فرش ایران، مرکز ملی فرش ایران، جوابیه ای در خصوص مطلب درج شده در سایت عصر فرش با عنوان "زیره به کرمان بردن در شرایط حاضر خطاست" ، مورخ ۲۰/۱۲/۹۷ نوشته اند که به شرح ذیل است.

در پاسخ بر اساس آمار ارائه شده از گمرک جمهوری اسلامی ایران، واردات فرش دستباف با تعرفه ی ۵۷۰۱۱۰۱۰ به میزان ۱۵۲۰ کیلوگرم به ارزش ۵۳۰۷ دلار و تعرفه ی ۵۷۰۱۹۰۰۰ به میزان ۱۷۰۵ کیلوگرم به ارزش ۱۱۶۲۵ دلار که در مجموع به ارزش وزنی ۸۶۹۵ کیلوگرم و به ارزش ۱۶۹۲۲ دلار واردات برای این کالا ثبت شده است اگر با دلار نیمایی میزان واردات محاسبه شود به ارزش ۴۰۰،۳۰۸،۱۴۷ تومان یعنی ۱۴۷ میلیون تومان و با محاسبه نرخ ارز آزاد به میزان ۲/۲ میلیارد ریال یا حدود ۲۲۰ میلیون تومان است که در خبر شماره ۲۹۶۳  عصر فرش به میزان ۲/۲ میلیارد تومان  به اشتباه منعکس شده است

در حالی که این میزان واردات یعنی ۲/۲ میلیارد ریال به میزان ۰.۰۰۷ درصد از صادرات ده ماهه فرش دستباف یعنی ۲۲۱ میلیون دلار، رقمی محسوب نمی شود.

ضمن آنکه واردات فرش هیچگاه ممنوع نبوده است که در زمان جناب آقای فرجی ریاست وقت مرکز ملی فرش آزاد شده باشد، چه بسا که با ممنوع کردن آن، میزان بالاتری از مبادی غیر رسمی وارد و افراد بیشتری را ترغیب به این فعالیت خواهد نمود.

 در خصوص آگاهی از وضعیت و جایگاه فرش دستباف ایران و کشورهای رقیب به سایت مرکز به آدرس incc.ir  درگاه آمار و اطلاعات ، گزارش فرش دستباف کشورهای رقیب و بازارهایشان در سال ۲۰۱۷ مراجعه تا مطلع شویم ایران در سال ۲۰۱۷ همچنان پرچم دار و یکه تاز این عرصه بوده است.

در خصوص فرش ماشینی هم باید بدانیم که صنعت فرش ماشینی مرتبط با حوزه ی نساجی بوده و بعنوان بخشی از تولید کشور مورد حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت است و بی تردید در خصوص واردات فرش ماشینی تصمیمات لازم را آن متولی اتخاذ خواهند نمود.

ضمن آنکه در عصر تجارت جهانی، این گونه مباحث جایگاه خود را از دست داده و فضای رقابتی سالم جایگزین آن شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =