• ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3010
دستباف یزد

استان یزد یکی از مهم ترین استان های کویری ایران است که با پیشینه دیرین فرهنگی، دارای هنرهای دستی اصیل چندین هزار ساله است. عمده ترین صنعت دستی این استان، فرش بافی و ترمه بافی و بافته های دیگر است.

معرفی صنایع دستی استان یزد:
شعربافی
هنر شعربافی با رشته‌های مختلف خود به وسیله دستگاه‌های چوبی انجام می شود که به اقتضای نوع تولید در ابعاد مختلف طراحی و ساخته می‌شود. محصولات شعربافی متنوع و گوناگون و به شرح زیر می‌باشند:
ترمه بافی: پارچه ترمه از لحاظ نقش و بافت و مواد اولیه متنوع است.
ترمه از ابرشیم و کرک نازک تولید می شود. شال چارقدی،  شال بندی ریا ، شال راه راه ، شال یزدی ، شال کشمیری و… از انواع ترمه های تولیدی یزد است.
زری بافی
زری بافی سابقه ای دیرینه دارد و بافت آن به دوره ساسانیان می رسد.
ماده این هنرابریشم طبیعی است.
مخمل
در بافت مخمل از ابریشم طبیعی استفاده می‌شود.
شمد
شمد نوعی پارچه نازک است که در بافت آن نخ پنبه یا ابریشم مصنوعی بکار رفته و در فصل تابستان به عنوان روانداز از آن استفاده می‌کنند. شمد اغلب دارای نقش‌های ساده به صورت چهارخانه است.
چادرشب
در شهرستان یزد ، اردکان و بخش زارچ می‌بافند. معمولاً دو نوع چادرشب که نوع اول آن نازک و منقوش است و به نام چادرشب رختخواب‌پیچ معروف است و نوع دوم آن ضخامت بیشتری دارد و چادرشب صحرایی نام دارد و برای حمله علوفه و محصولات کشاورزی استفاده می‌شود و دارای نقش‌های راه راه است.
زیلو بافی
زیلو از زیراندازهای معروف استان یزد بوده و یکی از مناسب‌ترین و بادوام‌ترین کف‌پوش‌ها به ویژه برای مناطق کویری است. مرکز تولید زیلو شهرستان میبد است.
قدمت زیلو بافی در این شهر به دوره پیش از اسلام می‌رسد و قدیمی‌ترین زیلو در مسجد جامع میبد است. زیلو از نخ پنبه‌ای بافته می‌شود و طرح‌ها و نقش‌های آن معمولا به آبی و سفید است و گاهی از قرمز و نارنجی و سبز نیز استفاده می‌شود. زیلوهای مرغوب به نام زیلوی نفتال شهرت دارند.
دارایی بافی :
ماده اولیه این پارچه ابریشم طبیعی بوده است اما در حال حاضر در بافت آن از نخ ویسکوز استفاده می شود . در حال حاضر ایکات ( دارایی ) را تنها می توان در کارگاههای محدود شهر یزد مشاهده کرد.
در مورد وجه تسمیه آن گفته می شود نام دارایی از آن جهت برای آن مصطلح شده که در قدیم این پارچه جهیزیه هر عروس و جز وسایل سرمایه ای او بوده است به این دلیل به آن دارایی گفته اند و چون اشخاصی که این نوع پارچه را می‌خریدند ثروتمند بوند به این سبب به آن دارایی می‌گفتند. ویژگی خاص پارچه های دارایی نوع نقش آن است. پارچه زیبا و رنگارنگ دارایی با رنگهای گرم و پرشوری مانند زرد ، سبز ، قرمز و بنفش است.
سفال و سرامیک
در اصطلاح محلی به تولیدات سفال « کواره » می‌گویند. #میبدتولید کننده عمده سفال در استان یزد است و با نقش‌های اصیل مرغ و ماهی و خورشید خانم ، شهرت دارد. کواره‌های ساخت میبد اساساً سه گونه سفال ساده بدون لعاب ، سفال لعاب‌دار و کاشی و سرامیک است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =