• ۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3027
فرش دستباف

تولید کننده قالیچه و فرش دستباف خراسان جنوبی گفت: یکی از مهمترین مشکلات هنرمندان صنایع دستی در حوزه فرش خرید تضمینی محصول تولید شده است که با تحقق این مهم جلوی سودجویی واسطه ها گرفته شده و «رونق تولید» ایجاد می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از ایرنا، حسین رزاقی پور روز یکشنبه در بازارچه صنایع دستی باغ اکبریه بیرجند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: حدود ۲۰ سال است که در حوزه فرش و قالیچه فعالیت می کنم و سال ها کارگاه رنگ ریزی داشتم که در حال حاضر تعطیل است.
وی ادامه داد: یکی از مهمترین مشکلات هنرمندان روستایی ورود واسطه ها به بازار فروش است و از آنجایی که روستاییان برای تامین معاش خانواده مجبور به فروش محصول با نازلترین قیمت می شوند سود اصلی به دست واسطه ها می افتد.
رزاقی پور تصریح کرد: یک زن روستایی در کنار کارهای مربوط به خانه از یک تا ۲ ماه برای یک قالیچه ۱.۵ در ۲ متر زحمت می کشد در حالی که سود اصلی عاید دلالان می شود.
وی اظهار داشت: خرید تضمینی محصولات صنایع دستی توسط دولت و از طرفی تسهیل در صادرات می تواند جلوی واسطه ها را بگیرد و سود اصلی را عاید خالقان محصولات هنری و صنایع دستی کند.
رزاقی پور گفت: ورود واسطه ها و دلالان قبل از عید نوروز برای خرید محصولات صنایع دستی بویژه فرش و قالیچه در روستاها پر رنگ می شود و در حالی که یک فرش ۶ متری ۲ ماه پیش در روستا با قیمت ۲ میلیون ۵۰۰ خریداری شده که یک میلیون و ۵۰۰ آن مواد اولیه است هم اکنون در بازار تا هشت میلیون تومان به فروش می رسد.
باغ اکبریه بیرجند از آغاز سال ۹۸ میزبان تولیدکنندگان صنایع دستی و بومی استان است تا ضمن بازدید گردشگران از این بنای تاریخی، شاهد رونق بازار فروش این تولیدکنندگان باشیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =