• ۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3032
فرش

هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت، ضمن تعیین سقف متراژ و تعداد قطعات فرش و گلیم قابل خروج از کشور بابت هر مسافر، مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی در سال ۱۳۹۸ را مشخص کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از دفتر هییت دولت، بازار فرش دست باف قزوین معروف به سرای قیصریه، در بازار سنتی این شهر واقع شده که مرکز خرید و فروش انواع فرش دست باف است.

قدمت فرش دست باف قزوین به دوره صفویه برمی‌گردد که به واسطه پایتخت بودن قزوین و حمایت شاهزادگان صفوی از هنر فرش بافی روز به روز بر رونق این صنعت افزوده شد.

با ظهور شرکت‌های قالیبافی «اعتماد» و «سلامت» در قزوین و صادرات به کشورهای خارجی به ویژه کشور آلمان موجب شد تا فرش قزوین در جهان پرآوازه شود.

طبق نظر پژوهشگران پیشینه قالیبافی در این شهر به هزار و ۲۰۰ سال پیش و در مناطق باستانی مانند بخش دشتابی، به دوران نوسنگی می‌رسد که البته سابقه بافتن فرش‌های امروزی قزوین به بیش از ۴۰۰ سال می‌رسد که از زمان سلسله صفویان آغاز شده است.

لنز دوربین، به سراغ بازار قدیمی فرش دست باف قزوین رفته است تا نمایی از فرش‌ها و قالی‌های دست باف دیار مینودری را به نمایش بگذارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =