• ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3050
نشان ملی مرغوبیت در گلیم

گلیم‌های پرنقش و نگار که تجلی ذوق و هنر هنرمندان است سوغاتی خطه گیلان سرسبز است که توسط هنرمندان شهرستان آستارا و تالش خلق می‎‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از شبستان، پیمان ناصری‌زارع: بندر آستارا و تالش از شهرستان‌های مطرح ایران در تولید گلیم هستند و به عبارت دیگر اینگونه می‌توان گفت که این دو شهرستان مرکز و قطب اصلی این هنر و صنعت در کشور محسوب می‌شود.

در بندر آستارا و تالش بهترین قالی‌ها و گلیم‌ها تولید می‌شود، گلیم‌هایی که با بهره گرفتن از رنگ‌های طبیعت توسط زنان این دو شهرستان تولید می‌شود که مشتریان پروپا قرصی در داخل و خارج از کشور دارد.  

گلیم هنری آمیخته با فرهنگ و آداب و رسوم این مناطق از کشورمان است که بخشی از آن به آمریکا و اروپا صادر می‌شود و عمده بازار صادرات گلیم، جمهوری آذربایجان و روسیه است و در مجموع  بیش از ۲ هزار نفر در بندر آستارا و تالش به گلیم‌بافی مشغول هستند.

اگر در تعطیلات نوروزی سفری به تالش و آستارا داشتید در ورودی‌های این دو شهر نمایشگاه‌هایی را خواهید دید که تولیدات دستی مردمان این خطه از کشورمان خودنمایی می‌کند.

در این نمایشگاه‌های برپا شده که سوغات‌هایی از دل تاریخ را در خود دارند آنچه بیشتر از همه چیز چشم جستجوگر مسافران را نواخته و به خود جلب می‌کند، گلیم‌های پرنقش و نگار و دست آفریده زنان آستارایی و تالشی است.

نمایشگاهایی که ریشه در فرهنگ وآداب و رسوم کهن این خطه از کشورمان دارند با انواع گلیم‌های پرنقش و نگار و رنگارنگ، مسافران و رهگذران را به بهت و حیرت فرو می‌برد.
 

این گلیم‌های پرنقش و نگار که حاصل تلاش‌های زنان آستارایی و تالشی است این‌روزها سوغات مسافران نوروزی شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =