• ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3167
رضا رحمانی

وزیر صنعت از توسعه همه جانبه ایران و بنگلادش و به ویژه توسعه ساختمان‌ها و تاسیسات زیربنایی برای افزایش قدرت و رفاه دو ملت خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به توسعه همه جانبه ایران و بنگلادش و بیان اینکه با فعال‌سازی ظرفیت‌های موجود، ایران و بنگلادش می‌توانند به هدف تجارت یک  میلیارد دلار در سال دست پیدا کنند، اظهار داشت:

امیدواریم در سال جدید ششمین دور اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور برگزار شود.

 
*** سه مفهوم بنیادی و اساسی در سیاست

رضا رحمانی با اشاره به توسعه همه جانبه ایران و بنگلادش، در مراسم روز ملی بنگلادش ضمن تبریک سالروز استقلال بنگلادش، گفت:

هویت، قدرت و رفاه سه مفهوم بنیادی و اساسی در سیاست است. استقلال کشورها با مفهوم هویت گره خورده است، اما بدون رفاه و قدرت نه فایده‌مندی لازم را دارد و نه می‌تواند پایدار باشد.

برای همین هر دو ملت ایران و بنگلادش به عنوان دو ملت دوست و مستقل برای افزایش قدرت و رفاه خود، نیازمند توسعه همه جانبه و به ویژه توسعه ساختمان‌ها و تاسیسات زیربنایی هستند و این می‌تواند یک زمینه همکاری بلند مدت و گسترده را فراهم سازد.

 
*** هدف تجارت یک میلیارد دلاری در سال بین دو کشور ایران و بنگلادش

وی با اشاره به توسعه همه جانبه ایران و بنگلادش افزود: فعال‌سازی ظرفیت موجود می‌تواند به راحتی هدف تجارت یک میلیارد دلار در سال بین دو کشور را محقق کند.

امیدوارم در سال جدید ششمین دور اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور برگزار شود و بتوانیم در این نشست به توافقات مهم در توسعه روابط دو کشور ایران و بنگلادش دست پیدا کنیم.

 
*** جایگاه ایران در تولید انواع مصالح و تجهیزات ساختمانی

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایران ظرفیت های مهمی در زمینه تولید انواع مصالح و تجهیزات ساختمانی دارد، افزود: ایران یکی از بزرگترین تولید کنندگان و صادرکنندگان در این عرصه است.

علاوه بر این ظرفیت‌های همکاری برای دو کشور در زمینه‌های دیگر نظیر کشاورزی و مواد غذایی، توریسم، صنایع دارویی و پزشکی، ورزشی، دانشگاهی و سایر زمینه‌ها وجود دارد و فعال‌سازی ظرفیت موجود در چند مورد از این زمینه ها به راحتی هدف تجارت یک میلیارد دلار در سال بین دو کشور را تحقق پذیر می‌کند.

 
*** ظرفیت بازار، اقتصاد و صنایع ایران

رحمانی ایران را کشوری با پتانسیل‌های اقتصادی فراوان دانست و عنوان کرد:

فعالان اقتصادی و همین طور مسئولین سیاسی کشورها نمی توانند از بازار و اقتصاد ایران صرف نظر کنند. ایران در سال ۲۰۱۸ به رقم تولید ناخالص داخلی ۴۳۹ میلیارد دلار به ارزش جاری دلار (۰ER) دست پیدا کرد. در حالی که رکورد ۵۹۸ میلیارد دلار را نیز در سال ۲۰۱۲ کسب کرده است.

وی ادامه داد: ظرفیت صنایع ایران و تلاش‌هایی که برای روزآمدسازی فناوری خطوط تولید انجام می شود، حصول مجدد این رکورد را امکان‌پذیر می‌کند.

رکوردهای موجود برای اقتصاد ایران همگی از توانمندی بالا و تاب‌آوری بسیار پرقدرت اقتصاد ایران در مقابل تنش‌ها و فشارهای خارجی حکایت دارد.

 
*** دستاوردهای اقتصادی بنگلادش

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به توسعه همه جانبه ایران و بنگلادش در خصوص ظرفیت‌های اقتصادی بنگلادش گفت:

برای دومین سال متوالی قرار گرفتن بین ۱۰ کشور با رشد اقتصادی بالا، تجربه نرخ رشد اقتصادی بالای ۶ برای تقریبا ۱۵ سال متوالی، رسیدن به حجم تجارت حدود ۱۰۰ میلیارد دلار در سال، جمعیت بالا با حدود ۱۶۳ میلیون نفر، باعث شده است تا بنگلادش به عنوان کشوری جذاب برای بسیاری سرمایه‌گذاران، تجار و دولت‌ها مطرح شود.

رحمانی ادامه داد: شرکت‌ها و سازمان‌های مسئول ایرانی هم این روندها، برنامه‌های سالانه و بلند مدت را به دقت رصد می‌کنند و علاقمندی خود را برای همکاری با شرکت‌ها و موسسات بنگلادش ابراز می‌کنند. بنابراین بر ما مسئولین دولتی واجب است تا تدابیر لازم را برای تسهیل و توسعه این فعالیت‌ها و علاقه‌مندی‌ها فراهم کنیم.

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با بیان اینکه در تاریخ ایران همیشه روابط دوستی و تبادلات عمیق فرهنگی، علمی و تجاری با شبه قاره هند و سرزمین بنگال برقرار بوده است، اظهار داشت:

عضویت فعال دو کشور ایران و بنگلادش در مجامع بین‌المللی نظیر گروه ۸-D، سازمان همکاری‌های اسلامی و جنبش عدم تعهد، نشان از گرایش‌های راهبردی مشابه و مشترک دو کشور در عصر حاضر دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =