• ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3168
رضا رحمانی

وزیر صنعت با اشاره به اولویت صادرات به ۱۵ کشور همسایه، از امکان واردات مواد اولیه و واسطه‌ای بخش تولید به جای ارز حاصل از صادرات برای صنعتگران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه کنترل پروژه‌های برنامه‌های سال ۹۸ اظهار داشت:

بانک مرکزی با پیگیری انجام شده، موافقت کرده است که صنعتگران در سال ۹۸ به هر میزان صادرت داشته باشند و در چارچوب دستورالعمل بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، به جای انتقال ارز به کشور می‌توانند مواد اولیه و واسطه‌ای بخش تولید وارد کنند.

 
*** اولویت صادرات به ۱۵ کشور همسایه

رضا رحمانی با اشاره به امکان واردات مواد اولیه به جای بازگشت  ارز حاصل از صادرات و بیان اینکه سیستم وزارتخانه باید به‌گونه‌ای باشد که نه فقط معاونین، که بدنه وزارتخانه برای توسعه صادرات و تولید فعالیت کند، گفت:

با ۱۵ کشور همسایه هستیم که برای توسعه صادرات به این کشورها باید برنامه و عزم جدی داشته باشیم و اولویت هم برای صادرات باید به این کشورها باشد.

 
*** میزان صادرات به عراق

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه۱۲ میلیارد دلار به عراق صادرات داریم، افزود:

صادرات ایران به روسیه تنها ۳۰۰ میلیون دلار است که این رقم به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و باید راهکاری‌های افزایش صادرات به این کشورها را استخراج و در یک بازه زمانی مشخص به کار ببریم.

 
*** ظرفیت استان‌های مرزی برای توسعه صادرات

وی با اشاره به ظرفیت استان های مرزی برای توسعه صادرات و امکان واردات مواد اولیه به جای بازگشت  ارز حاصل از صادرات اظهار داشت:

ضرورت دارد که استان‌های همجوار با کشورهای همسایه را فعال کنیم، چنانکه استان‌هایی همچون آذربایجان شرقی و غربی ارتباط بیشتری با تجار ترکیه و آذربایجان، سیستان و بلوچستان با پاکستان و خراسان با آسیای میانه و افغانستان دارند.

 
*** مسیر توسعه صادرات از طریق کشورهای همسایه

وی با تاکید بر نگاه ویژه به بازارهای هند و چین و آفریقا، گفت:

کشورهای همسایه برای صادرات را باید به صورت یک پکیج دید، به طور مثال از مسیر بازار عراق به بازار سوریه و لبنان و عمان، بازار یمن، عربستان و شمال آفریقا و از طریق ترکیه به بازار اتحادیه اروپا دست پیدا کنیم.

رحمانی همچنین ارمنستان را به دلیل ارتباطات تجار این کشور با دیگر کشورها، از ظرفیت‌های بالاقوه برای دست‌یابی به بازارهای کشورهایی همچون فرانسه و کانادا خواند و گفت:

در همه کشورهای همسایه باید رایزن های اقتصادی فعال شوند و در اخر سال نتیجه فعالیت آنها را بررسی و متناسب با عملکردی که داشتند، تصمیم‌گیری کنیم.

 
*** تلاش برای صادرات ۲ برابری به کشورهای همسایه

وی با اشاره به ۲۲ میلیارد دلار صادرات ایران به کشورها همسایه که تنها ۲ درصد از واردات این کشورها است، گفت: هدفگذاری ما افزایش ۲ برابری این رقم است که دست یافتنی است، اما نیاز به کار مطالعاتی و اعمال برخی سیاست‌های تجاری دارد.

به اعتقاد وزیر صنعت، معدن و تجارت واردات کالاهای مورد نیاز کشور باید از کشورهایی باشد که به آنها صادرات داریم.

رحمانی با تاکید بر استفاده از ظرفیت بازارچه های مرزی، بر ضرورت آموزش تخصصی تجار و ایجاد شبکه‌های مویرگی در بازارهای هدف تاکید کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با اشاره به امکان واردات مواد اولیه به جای بازگشت  ارز حاصل از صادرات و بیان اینکه صادرات کالا نباید به هر بهایی باشد، اظهار داشت:

کیفیت کالاهای صادراتی برای حفظ برند ایرانی اهمیت زیادی دارد، همچنین برنامه‌ریزی باید برای صادرات کالاهایی باشد که مازاد نیاز بازار داخل کشور است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =