• ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3180
استاد امیر حسین افسری

استاد امیر حسین افسری طراح نقاش و استاد مسلم بافندگی فرش کاشان چشم از جهان فرو بست

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)،استاد امیر حسین افسری طراح نقاش و استاد مسلم بافندگی فرش کاشان در سال ۱۳۱۴ه.ش. در محله سرپله کاشان در خانواده ای هنرمند به دنیا آمد. او کوچک ترین فرزند خانواده بود و از همان دوران کودکی تحت تاثیر آثار مادرش فرخ لقا و برادرانش که همگی در رشته فرش و طراحی آن فعالیت می کردند، بافندگی و طراحی فرش را آغاز کرد. ایشان با آن که بر خلاف برادرش سید محمد افسری از آموزش استادان بزرگی بهره نبرد و نزد هیچ استادی آموزش ندید ، با تکیه بر ذکاوت هنری خود به عالی ترین درجالت هنری و فنی این رشته دست یافت. او در جوانی به قدری در قلم زنی برای فرش مهارت داشت که افراد متخصص هم نمی توانستند تفاوتی میان قلم او و میرزانصرالله نقاش زاده بیابند.

ایشان در مسائل تکنیکی بافت مهارت کامل دارند تا جایی که در سال های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ از طرف وزیر صنایع وقت ،به عنوان استاد مسلم قالی بافی کشور شناخته شده و پروژه بازبافی فرش پازیریک از جانب دولت وقت به او سپرده شد و به عنوان هدیه به سران کشورهای مختلف تقدیم شد.

 از نمونه آثار تابلوفرش های او با مضامین ابوعلی سینا و فردوسی که در موزه های ابوعلی سینا و توس نگه داری می شود.

با کمال تاثر و تاسف مطلع شدیم استاد وارسته ، مبرز و صاحب سبک طراحی فرش کاشان و از مدرسین با سابقه طراحی سنتی و طراحی فرش دانشگاه کاشان، استاد سید امیر حسین افسری شب گذشته چشم از جهان فرو بست.
این اتفاق ناگوار را به خاندان معظم افسری، شاگردان ایشان و جامعه هنری فرش دستباف کاشان تسلیت عرض می کنیم
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =