• ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3209
بن کارگری

دبیرکل خانه کارگر با اشاره به مشکل معیشتی کارگران در بسیاری از صنوف، ضمن گرامیداشت روز و هفته کارگر، از طرح درخواست‌ها و مطالبات کارگری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از صنایع، دبیرکل خانه کارگر در نشست خبری اعلام برنامه‌های هفته کارگر اظهار داشت:

مساله مهم ما موضوع معیشتی است و در روز و هفته کارگر تمام دستگاه‌ها همفکری می‌کنند اما در واقع مراسمی اعتراضی است و جا دارد بیشترین صحبت درباره معیشت باشد.

 
*** قدرت خرید منفی

علیرضا محجوب در ادامه با اشاره به مشکلات کارگران گفت: مشکل معیشتی در بسیاری از صنوف و از جمله در مطبوعات و رسانه‌ها به قوت خود باقی است.

این نماینده مجلس گفت: پیش‌بینی ما این بود که خط فقر روی ۳ میلیون تومان در نظر گرفته شود اما در شورای عالی کار با تمام کشاکش ‌ برای یک کارگر با همسر و فرزند مجموع دریافتی ۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان شد.

اگرچه این عدد نسبت به سال قبل بالا رفت اما همچنان بر مبنای قدر خرید منفی است.

 
*** توسل به قانون برای اجرای افزایش مزد در بخش دولتی

این نماینده مجلس با اشاره به مشکل معیشتی کارگران در بسیاری از صنوف و عدم اجرای بخشنامه مزد ۹۸ در بخش های دولتی خاطر نشان کرد:

هنوز بخش دولتی افزایش مزد را اعمال نکرده و اگر به سرعت اجرا نشود متوسل به رای و قانون خواهیم شد.‌ درست نیست کارفرمای بخش خصوصی و خرد را تحت فشار قرار دهیم اما کارفرمایان بخش دولتی بگویند بخشنامه مزد هنوز نیامده است در حالی که وزیر یک روز بعد آن را امضا و ابلاغ کرد.

محجوب گفت: این افزایش دستمزد تنها بخشی از کاهش قدرت خرید را پوشش می‌دهد و باید حداقل دو برابر این رخ می‌داد تا کاهش قدرت خرید جبران شود.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس در پایان اظهار داشت: روز کارگر و هفته کارگر همراه با درخواست‌ها و مطالبات کارگری را باید گرامی داشت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =