• ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3282
پرچم عراق

روزنامه الحیات در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر لغو معافیت‌های نفتی ایران، عراق را کشوری معرفی کرد که بیش از هر کشور دیگری از تحریم‌های آمریکا علیه ایران متضرر خواهد شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل ازروزنامه الحیات چاپ لندن:

از زمان اتهامات جان کری وزیر اسبق خارجه آمریکا به عراق در سال ۲۰۱۳ مبنی بر ایجاد تسهیلاتی در عبور و مرور «کامیون‌های حامل کمک‌های تسلیحاتی ایران به سوریه» تا  اتهامات مایک پمپئو  وزیر امور خارجه امریکا به بغداد درباره نفوذ سپاه پاسداران ایران در عراق، موضع بغداد در قبال تحریم‌ها و همچنین مخالفت با تمدید معافیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، سال‌هایی سراسر از چالش و ناآرام سپری شده است.

در این سال‌ها نه تنها عراق قادر به حفظ توازن در سیاست خارجی خود نشده بلکه حتی نقطه تعادل و توازن در سیاست خارجی این کشور، به وضوح گذشته نیست.

*** نیاز عراق به گاز ایران
 

الحیات در ادامه این یادداشت نوشته است:

نیاز عراق به گاز ایران برای فعالیت برخی نیروگاه‌های برق عراق مسئله جدیدی نیست.

عراق علاوه بر این به برق ایران نیاز دارد و کاهش و متوقف کردن حجم روابط و مبادلات تجاری دو کشور امکان پذیر و آسان نیست و در نتیجه عراق به ویژه در ماه‌های آینده، بیش از دیگر کشورها از تحریم‌های آمریکا علیه ایران متضرر خواهد شد و این در حالی است که مقامات سیاسی عراق برای جبران بحران سوخت در این کشور هیچ اقدامی نکرده‌اند.

*** مستنثی کردن عراق از اجرای تحریم‌ها علیه ایران
 

تلاش‌های عراق محدود به متقاعد کردن واشنگتن به مستنثی کردن عراق از اجرای این تحریم‌ها بوده است.

با وجود این، احتمال مستثنی کردن عراق از تحریم‌های آمریکا ممکن، قابل توجیه و در گرو توانایی بغداد در ارائه مدارکی واقعی درباره داشتن سیاست بی طرفی در قبال درگیری‌های شدید منطقه بود.

البته این کار باید سال‌ها پیش صورت می‌گرفت، سال‌هایی که دولت‌های مختلف عراق قادر به تثبیت اصول روابط خارجی متعادل و به دور از قطب‌بندی و جناح بندی نبودند، در حالی که اگر موفق به این کار می‌شدند، جامعه جهانی مجبور می‌شد با مسائل و بحران‌های داخلی این کشور رفتاری مسئولانه داشته باشد.

این در حالی است که مقامات آمریکا درک درستی از ویژگی‌های عراق و قوانین تاریخ و اصول آن ندارند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =