فرهی و اعضای فرش ماشینی

اعضای کمیته فرش ماشینی کشور در نخستین جلسه این کمیته در سال ۹۸ به برگزاری همزمان نمایشگاه فرش ماشینی و دستباف رای مثبت دادند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصر فرش)؛ برگزاری همزمان نمایشگاه‌های فرش دستباف و ماشینی یکی از موضوعات مهم در نخستین جلسه کمیته فرش ماشینی کشور بود که اعضا به بحث و تبادل نظر پیرامون آن پرداختند. در ابتدای این جلسه آقای مهندس فرهی که ریاست جلسه را بعهده داشت، برگزاری همزمان نمایشگاه های فرش ماشینی و دستباف را به عنوان یکی از لازمه‌های برگزاری نمایشگاه‌های دوموتکس در ایران برشمرد و تاکید کرد: با توجه به افزایش قیمت دلار و افزایش زیاد هزینه‌های حضور در نمایشگاه‌های خارجی، باید در داخل کشور نمایشگاهی قوی داشته باشیم تا نیاز نباشد در نمایشگاه‌های منطقه ای شرکت کنیم.
وی با اشاره به نمایشگاه دوموتکس ترکیه گفت: شرکت‌های تولید کننده‌ی فرش در قاضی‌انتپ توانستند با اتحاد خود، شرکتِ برگزار کننده‌ی نمایشگاه‌های دوموتکس را وادار کنند که نمایشگاه دوموتکس ترکیه را به قاضی‌انتپ منتقل نماید.
او تصریح کرد: بنابراین ما نیز می توانیم به وسیله اتحاد و همبستگی، زمینه انجام کارهای بزرگ در صنعت فرش ماشینی را فراهم نماییم که یکی از این کارها برگزاری همزمان نمایشگاه‌های فرش دستباف و ماشینی است.
وی افزود: دوستان ما در فرش دستباف حساسیت خاصی روی این هنرصنعت ایرانی دارند و ما هم این موضوع را درک می‌کنیم و اعلام می‌کنیم که فرش ماشینی نه میخواهد و نه می‌تواند جای فرش دستباف را بگیرد. رییس کمیته فرش ماشینی گفت: برگزاری همزمان نمایشگاه‌های فرش، هرگز به برند فرش دستباف ایرانی آسیب نخواهد رساند؛ بلکه سبب خواهد شد فعالان فرش دستباف از ظرفیت های صادراتی فرش ماشینی نیز بهره ببرند.
مهندس فرهی بیان کرد: علاوه بر این، موارد دیگری نیز در ارتباط با برگزاری نمایشگاه فرش ماشینی وجود دارد که باید مورد بررسی قرار بگیرد. یکی از این موارد، تعداد روزهای نمایشگاه است. با توجه به اینکه شرکت کنندگان در نمایشگاه فرش ماشینی هزینه زیادی بابت غرفه سازی پرداخت میکنند ، بهتر است تعداد روزهای نمایشگاه بیشتر باشد و مورد دیگر این است که نمایشگاه امسال طبق تقویم نمایشگاهی جمهوری اسلامی ایران در محرم و بلافاصله بعد از تعطیلات تاسوعا و عاشورا برگزار می گردد. وی افزود: بنابراین ما از مسئولان  درخواست کرده‌ایم که تاریخ برگزاری نمایشگاه فرش ماشینی تهران را تغییر دهند؛ چون روی تعداد بازدیدکنندگان قطعاً اثرگذار خواهد بود.
در ادامه این جلسه اعضای کمیته فرش ماشینی کشور به بیان نظرات خود پرداختند. در پایان این جلسه، اعضا به این نتیجه رسیدند که برگزاری همزمان نمایشگاه‌های فرش دستباف و ماشینی و یا برگزاری پشت سرهم این دو نمایشگاه می‌تواند در شرایط حاضر به نفع فعالان فرش ماشینی و فرش دستباف باشد. علاوه بر این، اعضا درخواست کردند که تاریخ برگزاری نمایشگاه در سال ۹۸ به گونه‌ای تغییر کند که یکی از روزهای  نمایشگاه فرش ماشینی با روز جمعه مقارن شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =