• ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3313
ماشینی

عضو هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی ایران گفت: فرش ماشینی نیمی از ارزش صادراتی صنایع نساجی ایران را تشکیل می دهد، به طوری که سالانه از حدود ۷۰۰ میلیون دلار صادرات صنایع نساجی، بیش از ۳۵۰ میلیون دلار آن مربوط به فرش ماشینی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از «علیرضا حائری» افزود: پارسال ۹۰ میلیون مترمربع فرش ماشینی در کشور تولید شد که حدود ۶۰ میلیون مترمربع آن به مصرف داخلی رسید.
وی اظهار داشت: در صورتی که بازارهای صادراتی مناسبی برای این محصول بیابیم، تا ۱۲۰ میلیون مترمربع در سال ظرفیت افزایش تولید وجود دارد.
حائری تاکید کرد: دولت می تواند با ارائه وام های صادراتی، در نظر گرفتن تسهیلاتی برای بازپرداخت این وام ها، ارائه مشوق ها و تسهیل روابط تجاری با سایر کشورها به یاری صادرکنندگان این بخش بپردازد.
حائری خاطرنشان کرد: فرش ماشینی ایران جزو ممتازترین کالاهای نساجی جهان از نظر طرح، نقشه، کیفیت و رنگ بندی است و می توان با فراهم کردن بسترهای مناسب، جایگاه خوبی در بازارهای بین المللی کسب کرد.
عضو هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی ایران ادامه داد: قابلیت صادرات فرش ماشینی تا سالیانه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار وجود دارد، اما رسیدن به این هدف نیازمند مهیا شدن بستر کار از جمله تامین نقدینگی و مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان است.
حائری به ظرفیت بالای بازار همسایگان اشاره کرد و یادآور شد: ۱۵ کشور در اطراف ایران با جمعیتی افزون بر ۶۰۰ میلیون نفر قرار دارند که ایران تامین کننده فقط ۲ درصد وارداتشان است؛ در این میان ۶۰ درصد صادرات فرش ماشینی به این کشورها انجام می شود.
وی ابراز امیدواری کرد، با تقویت ارتباطات تجاری با این کشورها، همچنین برقراری تعرفه ترجیحی دوجانبه با آنها و کاهش تعرفه واردات، در شرایط کنونی تحریم ها بتوان به افزایش صادرات فرش ماشینی و رونق تولید دست یافت.
ایران در بین ۶ کشور صاحب سبک و قدرتمند در عرصه فرش ماشینی جای دارد و با وجود همه محدودیت‌های اقتصادی، تولیدکنندگان کشورمان توانسته اند این صنعت را فعال و تولیداتش را بروز نگه دارند.
آمار ۱۰ ماهه سال ۹۷ محصولات حوزه نساجی و پوشاک حاکی از صادرات حدود ۲۶۰ هزار تن به ارزش ۹۵۵ میلیون دلار و واردات ۱۰ ماهه در این حوزه ۳۳۹ هزار تن به ارزش ۹۴۷ میلیون دلار است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =