• ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3314
قالی بافی

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت تکاب گفت: به منظور رونق تولید در بخش فرش دستباف، زمینه اشتغال مددجویان کمیته امداد و بهزیستی این شهرستان در کارگاه های قالیبافی فراهم شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از ایرنا، حسین امینی روز جمعه افزود: هم اینک ۲ واحد کارگاه قالیبافی متمرکز در این شهرستان فعالیت می کنند که پیش بینی شده است بیش از ۲۰۰ نفر از مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی در این کارگاه ها مشغول به کار شوند.
وی با بیان اینکه کارگاه های قالیبافی تکاب برای آموزش و اشتغال مددجویان اعلام آمادگی کرده اند اظهار داشت: این مددجویان پیش از اشتغال در بخش قالیبافی توسط اداره صنعت، معدن و تحازت با همکاری کارگاه های قالیبافی در دوره های آموزشی و مهارت آموزی به صورت رایگان شرکت خواهند کرد.
امینی ادامه داد: این برنامه با توجه به اهمیت حفظ و توسعه تولید فرش دستباف و نقش کارگاه های متمرکز در ایجاد اشتغال و با هدف حمایت از توسعه قالیبافی در اینگونه کارگاه اجرا می شود و از لحاظ سرعت و کیفیت تولید، از بافت در منازل بهتر و هدفمند تر است.
وی افزود: بر اساس هماهنگی های انجام یافته، دستگاه های حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی باید نسبت به شناسایی و معرفی افراد تحت پوشش، زنان سرپرست خانوار و متقاضی جهت تولید فرش دستباف در کارگاه های متمرکز و غیرمتمرکز اقدام کنند.
امینی با بیان اینکه با افزایش تعداد متقاضیان آموزش و اشتغال در کارگاه های قالیبافی، تعداد این کارگاه ها نیز افزایش خواهد یافت اظهار داشت: خودکفایی و ایجاد فرصت اشتغال برای مددجویانی که مایحتاج ضروری خود را از محل مستمری دریافتی تامین می کنند از اهداف این طرح است و موجب تحقق اهداف رونق تولید و کار آفرینی در شهرستان خواهد شد.
به گزارش ایرنا، فرش دستباف تکاب از قدمت دیرینه ای برخوردار بوده و به دلیل کیفیت و استحکام بالا به «فرش آهنین افشار» مشهور است اما در سال های اخیر از رونق آن کاسته شده است و درحال حاضر ۶ هزار و ۵۰۰ بافنده در زمینه تولید فرش دستباف در این شهرستان فعالیت می کنند.
تکاب با ۸۱ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است و ۲ هزار و ۸۰۰ خانوار نیازمند در این شهرستان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و ۷۱۰ معلول کم توان جسمی و ذهنی تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =