• ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3319
گمرک

روابط عمومی گمرک ایران با انتشار گزارشی از نتایج بررسی ۲۸۰۰ پرونده در کمیسیون‌های حل اختلاف گمرک خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از صنایع، گزارش عملکرد سال ۹۷ کمیسیون‌های رسیدگی به اختلافات گمرکی سازمان گمرک ایران منتشر شد و بررسی این آمار نشان می‌دهد از حدود ۲۸۰۰ پرونده مطروحه، ۱۸۰۰ پرونده مربوط به بحث ارزش، بیش از ۶۰۰ پرونده بحث مقررات و نزدیک به ۴۰۰ پرونده نیز مرتبط با مباحث تعرفه‌ای بوده است.

نکته جالب توجه اینکه درحالی حدود ۶۴ درصد پرونده‌های کمیسیون حل اختلاف گمرکی مربوط به اختلاف گمرک و صاحب کالا در بحث ارزش بوده است که برخی کارشناسان گمرکی معتقدند تعداد کل پروندهای ارزش تشکیل شده در بازه یک ساله، در گمرکات اجرایی نزدیک به ۳ برابر پرونده‌های احاله شده به کمیسیون است.

لازم به ذکر است؛ علاوه بر پرونده‌های اشاره شده در خصوص ارزش، ۶۴۰ فقره پرونده با موضوع مقررات و ۳۸۳ پرونده با موضوع اختلاف تعرفه به ترتیب با فراوانی ۲۲.۵ درصد و ۱۳.۴ درصد در کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی مطرح و رسیدگی شده است.

 
*** پرونده‌های ارزش مکشوفه از سوی گمرکات اجرایی

نکته جالب توجه اینکه در خصوص پرونده‌های ارزش مکشوفه از سوی گمرکات اجرایی، تنها ۳۴۰ مورد به نفع گمرک رای صادر شده و در بیش از ۱۵۰۰ مورد رای به نفع صاحب کالا صادر شده است. در واقع در ۸۰ درصد پرونده‌های مطروحه در خصوص ارزش، صاحب کالا برنده شده است.

جزییات آمار پرونده‌های رسیدگی شده در کمیسیون رسیدگی به حل اختلاف گمرک بر اساس مکاتبه معاون فنی گمرک با سرپرست دفتر ارزش، در سال ۹۷ به این شرح است:

از ۲۸۴۲ فقره پرونده مطرح شده در کمیسیون بدوی ۲۲۲ فقره پرونده (به مبلغ ۲۶۰ میلیارد تومان) و ۱۵۹۷ فقره پرونده (مبلغ ۱۸۸ میلیارد تومان) به ترتیب مربوط به بیش‌بود ارزش و نزول ارزش بوده است.

 
*** قانون گمرکی اختلاف اشخاص با گمرکات

گفتنی است، تنها در ۴۹ فقره پرونده موضوع بیش‌بود ارزش و ۲۹۱ پرونده موضوع نزول ارزش با درصدهای ۲۲ و ۱۸ درصد (مجموعا ۳۴۰ پرونده) نظر گمرک مورد تایید قرار گرفته است.

البته ذکر این نکته ضروری است که برخی کارشناسان معتقدند درصورتی که بخشی از رای به نفع صاحب کالا باشد، در سیستم آماری برنده صاحب کالا ذکر می‌شود.

گفتنی است، براساس مفاد تبصره ۵ ماده ۱۴۴ قانون گمرکی حل اختلاف گمرک با اشخاص به درخواست مودی ابتدا در واحدهای ستادی گمرک ایران از جمله دفتر ارزش بررسی می‌شود و در صورتی که مودی به اعتراض خود باقی باشد پرونده از طرف رئیس کل (و یا نماینده وی) به کمیسیون احاله می‌شود.

 
*** مکاتبات گمرکات اجرایی با دفتر ارزش گمرک ایران

ظاهرا قرار است جهت اتخاذ رویه واحد و پرهیز از هرگونه اعمال سلیقه فرمی واحد جهت مکاتبات گمرکات اجرایی با دفتر ارزش که متضمن کلیه مشخصات اظهارنامه، مورد اختلاف و ذکر دقیق مستند مورد اختلاف طراحی شود. همچنین فرم مزبور با صدور بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی ابلاغ خواهد شد.

گفتنی است، در این راستا بخشنامه‌ای مجزا صادر شده و بایستی از ابتدای خردادماه سال جاری مکاتبات گمرکات اجرایی با دفتر ارزش گمرک ایران در قالب فرم مذکور صورت بپذیرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =