• ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3336
فرش ماشینی و طراحی و نخ

پژوهشگر تاریخ فرش فارس گفت: فرش، هنر راهبردی (استراتژیک) ما ایرانی‌هاست از همین رو برای فهم چگونگی وضعیت این صنعت در نیمه جنوب غربی ایران و فارس باید به تقسیم بندی جغرافیای سیاسی رجوع کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از ایرنا هاشم صدق آمیز یکشنبه در سلسله نشست‌های هفته 'حرفه، هنرمند' در جمع دانشجویان رشته فرش دانشگاه هنر و معماری شیراز که با موضوع فرش ایرانی برگزار شد، اظهار داشت: فرش ایرانی به عنوان یک محصول، هنر به شمار نمی‌رود و هیچ‌ یک از بافندگان آن نیز هنرمند نیستند، بلکه کارگر فرشبافی به شمار می‌روند.
وی افزود: ارتباط فرش با هنر در ترسیم تصویر، طراحی و رنگ فرش است و شیوه طراحی و تصویر فرش ربطی به امروز ندارد، بلکه میراث چند هزار ساله‌ای است که کاملا از بین رفته است.
صدق آمیز ادامه داد: فارس به لحاظ فرش بافی به پنج ناحیه تقسیم می‌شده است و این تقسیم‌بندی را می‌توان نوعی تقسیم بندی تمدنی خواند.

**فرش ایرانی تزئینی نیست
همچنین ایمان افسریان، نقاش و پژوهشگر هنر در این نشست با بیان اینکه هنر ایرانی به ویژه فرش و نقاشی تزئینی نیست، گفت: فرش، خود گونه‌ای حماسه است، از همین رو ایرانی‌ها سعی می‌کردند بیابان‌ها را باغ کنند.
وی، با اشاره به فرم مثالی و خیالی هنر افزود: نگاه نقاش ایرانی، همواره در حال تغییر بوده است و همچون چشمی خیالی حرکت و تصویربرداری می‌کرده است.
این پژوهشگر هنر با تاکید بر اینکه هنرمندان ایرانی بر خلاف هنرمندان غربی رو به روی اثر قرار نمی‌گیرند، بیان کرد: مفهوم حاشیه برای فهم تصویر ایرانی مهم است، در نقاشی ایرانی، حاشیه به معنی قاب و استعاره پنجره نیست بلکه حاشیه نشان دهنده بخشی از زمینه است.
هفته فرهنگی و هنری 'حرفه ، هنرمند' که از بیست و یکم اردیبهشت‌ماه ۹۸ در شیراز آغاز شده است تا بیست و پنجم همین ماه ادامه دارد.
این برنامه هنری تخصصی که با ارایه سخنرانی، برگزاری کارگاه، نمایشگاه کتاب و آثار حرفه، هنرمند و پخش مستند همراه است، با همکاری دانشگاه شیراز، خانه هنر شیراز و مجموعه هنر شهر آفتاب در حال برگزاری است.
فصل‌نامه هنرهای تصویری 'حرفه ، هنرمند' یکی از نشریات فعال و معتبر در زمینه هنرهای تجسمی در ایران است که هر سه ماه یک‌ بار در تهران منتشر می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =