• ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3345
گلیم کرمان

گلیم‌بافی از صنایع‌دستی استان ایلام است که طرفداران خاص خود را دارد و سالانه صدها گلیم در این استان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود که این تولیدات علاوه بر بازار داخلی به بسیاری از کشورهای دیگر نیز صادر می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از فارس از ایلام، گلیم‌بافی از صنایع‌دستی استان ایلام است که طرفداران خاص خود را دارد و سالانه صدها گلیم در این استان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود که این تولیدات علاوه بر بازار داخلی به بسیاری از کشورهای دیگر نیز صادر می‌شوند.
 
هرچند گلیم‌بافی و گلیم نقش‌برجسته یکی از اصلی‌ترین هنرهای دستی استان به شمار می‌روند اما عدم بیمه گلیم‌بافان ایلامی به یک مشکل اصلی پیش‌روی این هنر تبدیل شده است به طوری که برخی گلیم‌بافان نداشتن بیمه را سبب کم رغبتی به ادامه فعالیت می‌دانند.
 
گلیم‌بافان نیازمند حمایت مسوولان هستند
 
ثریا مهری یکی از بافندگان گلیم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: نبود بیمه گلیم‌بافان به یک مانع در جهت توسعه صنعت گلیم‌بافی در استان تبدیل شده است و نیاز است مسوولان برای رفع این مشکل اقدام کنند.
 
وی افزود: با توجه به اینکه گلیم تولید استان به دیگر کشورها نیز صادر می‌شود و این امر سبب معرفی بیش از پیش این صنعت به خارج از کشور است نیاز داریم از تولید کنندگان و بافندگان این صنعت حمایت شود تا شاهد توسعه این صنعت و افزایش صادرات باشیم.
 
توجه مسوولان باعث ترغیب بافندگان به کار می‌شود
 
فهیمه سامانی از بافندگان گلیم نقش برجسته در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام با بیان اینکه تولید صنایع‌دستی می‌تواند در کاهش آمار بیکاری تاثیرگذار باشد، گفت: مسوولان باید بافندگان را به ادامه فعالیت ترغیب کرده و با حمایت از آن‌ها زمینه فعالیت بیشتر آن‌ها را فراهم کند.
 
وی با اشاره به اینکه بیمه یکی از مطالبات اصلی گلیم‌بافان است افزود: بیمه نشدن گلیم‌بافان سبب کم رغبتی بافندگان به ادامه فعالیت شده است که این امر می‌تواند در آینده کاهش تولید را به دنبال داشته باشد.
 
۵ هزار گلیم‌باف در استان ایلام فعالیت دارند
 
عبدالمالک شنبه‌زاده مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: حدود ۵ هزار گلیم باف چه در کارگاه‌ها و چه به صورت خانگی در استان ایلام مشغول فعالیت هستند.
 
وی با بیان اینکه از این تعداد حدود ۲۰۰ نفر بیمه هستند افزود: بی‌شک بیمه تامین اجتماعی از مطالبات به حق گلیم‌بافان است که مورد پیگیری قرار می‌گیرد اما پایین بودن سهمیه بیمه در کشور سبب شده تمامی گلیم‌بافان در استان بیمه نشوند.
 
وی بیان کرد: سال گذشته سهمیه بیمه بافندگان در سطح کشور ۴۰۰ نفر بود که سهم استان از این تعداد ۱۱ نفر بوده است و دلیل اصلی بیمه نشدن تمامی گلیم‌بافان همین موضوع پایین بودن سهمیه است.
 
شنبه‌زاده با اشاره به اینکه دولت هر ساله هزینه تعدادی از صنعت‌گران را تقبل می‌کند و بیمه صنعت‌گران نیز بر اساس سهمیه هر استان انجام می‌شود اضافه کرد: هزینه‌ای که دولت در سال جاری برای بیمه صنعت‌گران در نظر گرفته افزایش پیدا کرده است که این امر افزایش سهمیه بیمه را در پی دارد.
 
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان در پایان گفت: گلیم نقش برجسته شاخص‌ترین صنعت‌دستی استان است که در ۲۰ کشور جهان به فروش می‌رسد و تلاش می‌شود با پیگیری مطالبات گلیم‌بافان، این صنعت در استان تقویت شود.   
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =