• ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3347
استاندارخوزستان

استاندار خوزستان با بیان اینکه ۹۵ درصد هدفگذاری میزان صادرات غیرنفتی در سال ۹۷ از خوزستان محقق شد، گفت: پارسال از ۸.۵ میلیارد دلار هدفگذاری صادرات غیر نفتی از خوزستان ۸.۱ میلیارد دلار تحقق یافت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از ایلنا از خوزستان، غلامرضا شریعتی در کارگروه صادرات غیرنفتی خوزستان در سرسرای استانداری اظهار کرد: ارزش هر تن صادرات از خوزستان در پارسال ۴۸۲ دلار و هر تن واردات به استان ۴۴۲ دلار بود؛ ارزش هر تن صادرات از خوزستان به کشور عراق ۵۳۴ دلار ارزیابی شد که این آمار نشان از بالا رفتن ارزش افزوده کالاهای صادراتی از استان است.

وی ادامه داد: میزان ارزش صادرات از خوزستان در سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه پیش از آن ۱۲ درصد رشد را نشان می دهد، اما از لحاظ وزنی ۱۲ درصد کاهش یافته که این مهم نشان دهنده رشد کیفی صادرات در استان است.

شریعتی گفت: تراز تجاری خوزستان در سال ۹۷ مثبت ۱.۳ اعلام شده و میزان صادرات از واردات بیشتر بوده است.

استاندار خوزستان فعال تر شدن مرزهای خوزستان با عراق و افزایش صادرات به این کشور را از دیگر برنامه های اقتصادی خوزستان بیان کرد.

وی با اشاره به اهمیت مرز چذابه در صادرات کالا به کشور عراق ادامه داد: نیمی از صادرات خوزستان به کشور عراق از مرز چذابه انجام می گیرد و باید مشکلات مرزهای چذابه و شلمچه برطرف شود تا این مرزها فعال و پویا باشند.

شریعتی تصریح کرد: با فروکش کردن سیل در خوزستان و بازسازی جاده چذابه که بر اثر سیلاب آسیب دیده این مرز برای فعالیت های تجاری به زودی بازگشایی می شود و باید شرایط را به گونه ای فراهم کنیم که صادرات از مرز چذابه همچون گذشته با قوت انجام بگیرد.

استاندار خوزستان افزود: دستگاه ایکس ری که برای مرز شلمچه تهیه شده به زودی ارسال و نصب می شود تا مشکل تاجران در این مرز برطرف شود.

دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر نیز در این کارگروه، با اشاره به مشکلاتی که در بارانداز جدید منطقه آزاد اروند برای تجار وجود دارد، بیان کرد: جابجایی بارانداز در منطقه آزاد اروند از محل قدیمی ۱۳ هکتاری به مکانی جدید که توسط بخش خصوصی اداره می شود مشکلات زیادی را برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده است.

کامران مالکیان ادامه داد: متاسفانه رسیدگی و امنیت در بارانداز جدیدی که ایجاد شده نامناسب است و تاجران و فعالان اقتصادی تقاضا دارند به همان بازانداز قدیمی برگردند.

وی همچنین گفت: یک شرکت خصوصی که در بسیاری موارد وظایف ماموران گمرک را نیز در منطقه انجام می دهد فشارها و مشکلات زیادی را برای فعالان اقتصادی در این منطقه ایجاد کرده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =