• ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3397
اقتصاد

نایب‌ رئیس اتاق بازرگانی ایران از مشورت دولت با بخش خصوصی برای بهبود معیشت مردم خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از صنایع، نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران چهارشنبه شب در حاشیه دیدار رئیس‌جمهور با کارآفرینان و فعالان اقتصادی اظهار کرد:

رئیس‌جمهور تاکید دارد که دولت‌مردان با بخش خصوصی مشورت کنند و پس از آن تصمیم بگیرند.

این مشورت بسیار خوب است و دو طرف را به هم نزدیک می‌کند زیرا هر دوی آنان حسن نیت داشته و به معیشت مردم فکر می‌کنند.

وی اظهار داشت: دیدار مسئولان عالی‌رتبه کشور با فعالان اقتصادی می‌تواند بسیار مفید باشد، زیرا دولت و تصمیم گیرندگان را در تماس با صاحب نظرانی که درک واقعی از مسائل اقتصادی دارند، قرار می‌دهد.

 
*** رونق بخش خصوصی باعث بهبود معاش مردم می‌شود

به گفته محمدرضا انصاری، این جلسات به ویژه زمانی که با رئیس‌جمهور تشکیل می‌شود بسیار لازم است، زیرا در ۴۰ سال‌ گذشته و حتی قبل از انقلاب که دولت از درآمدهای نفتی برخوردار بود به تصمیم‌گیری بدون مشورت با بخش خصوصی عادت کرده بود.

گاهی اوقات دولت فکر می کند بخش خصوصی فقط به فکر جیب خودش است، این در حالی است که با رونق اقتصادی کشور، وضعیت بخش خصوصی نیز بهبود یافته و بهبود معاش مردم از همین طریق فراهم می شود.

نایب رئیس‌ اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: چنین تماس‌هایی سبب می‌شود این تفاهم از مبنا شکل بگیرد، به ویژه در شرایط حساس کنونی و مواجهه با تحریم‌ها این سرمایه عظیم اجتماعی، انسانی و سازمانی که به صورت بنگاه‌ها و شرکت‌ها در کشور وجود دارد، بهترین ابزار دولت برای رفع تنگناهای موجود است.

در این جلسات نباید فهرست بلند بالایی از مسائل و مشکلات عنوان شود، زیرا فرصت رسیدگی به همه آنها به وجود نمی‌آید.

 
*** فعالان اقتصادی قادر به عبور از تحریم هستند

مهمترین مسئله این است که بین دولت و بخش خصوصی به ویژه اتاق‌های بازرگانی که مجمع فعالان بخش خصوصی است، ارتباط و دیالوگ وجود داشته باشد.

به گفته این فعال اقتصادی، کارنامه اتاق‌های بازرگانی در سال گذشته روشن بود و در بسیاری موارد نظرها و آرایی را ابراز کردند که امروز حقانیت آنها به اثبات رسیده است، وقتی دولت این موضوع را مشاهده می‌کند، می‌تواند بهتر به بخش خصوصی اعتماد کرده و این ارتباط دو جانبه بیشتر شود.

محمدرضا انصاری اظهار داشت: رفع تنگناهای امروز جامعه نیازمند ورود بیشتر ارز به کشور است، باید هرچه بیشتر به صادرکنندگان تکیه کرده و به آنها میدان داده، اعتماد کرده و پشتیبانی کنیم تا به رفع مشکلات بپردازند.

فعالان اقتصادی به صورت منفرد قادر به حل مشکلات و عبور از تحریم‌ها هستند، موضوعی که در دوره گذشته تحریم‌ها نیز به روشنی ثابت شد و محدودیت‌های بین‌المللی مانع حرکت آنان نشد، اما در عین حال باید حمایت شوند.

 
*** با تکیه بر صادرات می‌توان از بحران اقتصادی خارج شد

وی ابراز امیدواری کرد در شرایط کنونی تحریم، دولتمردان به تسهیل شرایط برای صادرکنندگان بپردازند زیرا آنان بیرون از کشور گرفتار مشکلات تحریم‌ها هستند، اما در داخل نیز گرفتار برخی کنترل‌ها شده اند.

 این مشکلات و کنترل ها سبب شد در سال گذشته صادرات و ورودی ارز به کشور کاهش یابد، امروز نیاز داریم از اقدامات اشتباه گذشته درس گرفته و با ایجاد گشایش‌هایی، در راستای توسعه اقتصادی کشور حرکت کنیم.

 نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در پایان، اظهار کرد:

در ۵۰ سال گذشته بسیاری از اقتصادها نشان دادند که با تکیه بر صادرات می‌توان از بحران‌های اقتصادی خارج شد؛ زیرا امکان رونق تولید را ایجاد می‌کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =