• ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3399
ارز

مدیر اداره نظارت ارز بانک مرکزی از ایجاد پروفایل ارزی در خصوص فعالیت‌های مرتبط با ارز برای هر ایرانی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از صنایع، بانک مرکزی در راستای هدایت بازار و جلوگیری از رانت علاوه بر سامانه‌های سنا «سامانه نظارت ارزی» و سامانه نیما «برای خرید و فروش بخشی از ارز صادرات»، اخیراً سامانه‌ای تحت عنوان پروفایل ارزی برای هر ایرانی جهت رصد، پایش و مدیریت بازار ارز راه اندازی کرده یا در حال راه‌اندازی می‌باشد.

تازه‌ترین سامانه‌ای که بانک مرکزی خبر اولیه آن را منتشر کرده ایجاد پروفایل ارزی برای هر ایرانی است.

 
*** ثبت هرگونه فعالیت ارزی در این سامانه

در همین راستا مدیر اداره نظارت ارز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از ایجاد پروفایل ارزی درباره فعالیت‌های مرتبط با ارز برای هر ایرانی خبر داد که از جمله در زمینه درمان هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امیرحسین شکوهی روز چهارشنبه درباره ایجاد پروفایل ارزی، اظهار داشت:

برای هر فرد اعم از حقیقی و حقوقی یک پروفایل ارزی برای هرگونه فعالیتی که به ارز ارتباط دارد از جمله درمان، سلامت و … ایجاد خواهد شد.

 
*** ساماندهی معاملات بازار ارز را با هدف رصد و کنترل معاملات و مصارف ارز

مدیر اداره نظارت ارز بانک مرکزی در ادامه افزود:

انتظار می‌رود هنگامی که فشارهای خارجی از کشور برداشته شد به اتفاق‌هایی که در سال‌های ۹۴، ۹۵ رخ داد، بازگشت نداشته باشیم، زیرا در کشور نقشه ارزی تدوین شده است.

بانک مرکزی در ماه‌های اخیر، ساماندهی معاملات بازار ارز را با هدف رصد و کنترل معاملات و مصارف ارز در دستور کار خود قرار داده است.

وی گفت: هرچند هم‌اکنون تمام صرافی‌های مجاز برای خرید و فروش ارز مکلف به ثبت اطلاعات هویتی متقاضیان هستند و برای این کار کارت ملی، کارت بانکی به نام شخص و شماره تلفن همراه به نام شخص را دریافت و در سامانه ثبت می‌کنند، اما تا یکپارچگی فاصله دارد.

 
*** اطلاع دقیق از نیاز ارزی کشور در بخش خرد و کلان

شکوهی ادامه داد: بدین ترتیب با وجودی که هنوز اطلاعات دقیقی از پروفایل ارزی توسط بانک مرکزی منتشر نشده است، شنیده‌ها حاکی است که با راه اندازی یک سامانه جامع و فراگیر تمام ایرانی‌هایی که متقاضی ارز برای مصارف تعیین شده در قانون مانند ارز دانشجویی، مسافرتی، درمانی و… هستند دراین سامانه صاحب یک پروفایل می‌شوند و سابقه مصارف ارزی آنها در آن ثبت می‌شود.

وی افزود: این سامانه این امکان را به نهاد ناظر بازار ارز یعنی بانک مرکزی می‌دهد تا علاوه بر اطلاع دقیق از نیاز ارزی کشور در بخش خرد و کلان از نظر شفافیت نیز اشراف کاملی بر این بازار داشته باشد.

 
*** راه اندازی بازار متشکل ارزی پس از عید فطر

امیرحسین شکوهی بیان کرد: پیش از آن که خبر پروفایل ارزی خبری شود، بانک مرکزی تمرکز خود را بر راه‌اندازی بازار متشکل ارزی که در آن معاملات عمده ارزی انجام می‌شود گذاشته بود.

این بازار قرار بود که تا پایان فروردین ماه سال‌جاری راه‌اندازی شود ولی پیچیدگی‌های فنی و نرم افزاری باعث شد راه اندازی آن به تأخیر بیافتد.

مدیرعامل بازار متشکل ارزی در پایان در خصوص زمان نهایی راه‌اندازی این بازار اظهار داشت:

هم‌اکنون کارشناسان در حال اجرای سیستم‌های فنی این سامانه هستند و تلاش می‌شود تا پس از عید فطر و پایان ماه مبارک رمضان این بازار به صورت رسمی راه‌اندازی شود.

محمود شکسته‌بند از راه‌اندازی بازار متشکل ارزی پس از عید فطر خبر داد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =