• ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3481
پوستر نمایشگاه بین المللی فرش دستبافت تبریز

پوستر رسمی نمایشگاه بین المللی فرش دستبافت تبریز امروز دوشنبه در آیینی با حضور استاندار و فعالان بخش خصوصی آذربایجان شرقی رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از ایرنا، نمایشگاه بین المللی فرش تبریز از ۹ تا ۱۳ مرداد ماه در محل نمایشگاه‌های بین المللی این شهر برپا می شود و علاقمندان می‌توانند از ساعت ۱۶ تا ۲۲ از این نمایشگاه بازدید کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی در این آیین با بیان اینکه اولین نمایشگاه بین المللی فرش دستبافت تبریز متمایز از سایر نمایشگاه‌های داخلی برگزار می شود، گفت: در این نمایشگاه سعی خواهد شد بریز به عنوان پایتخت جهانی فرش دستبافت به سایر استان ها و کشورها شناسانده شود.

علی جهانگیری اظهار داشت: در حالی که از چند سال قبل تبریز به این عنوان مهم و تاریخی دست یافته است، اما بنا به دلایلی هنوز برای جهان اقتصاد و صنعت این عنوان آنگونه که باید شناخته و معرفی نشده است.

وی یکی از اهداف جانبی نمایشگاه فرش تبریز را معرفی قابلیت ها و ظرفیت های گردشگری تبریز به بازدیدکنندگان دانست که به گفته وی در این راستا باید نهادهای فرهنگی و مربوط وارد عمل شده و اقدامات مناسبی را تدارک ببینند.

جهانگیری، ایجاد موزه فرش دستبافت تبریز و راه اندازی حراجی بین المللی بزرگ برای این محصول هنری و صنعتی در این شهر را خواستار شد و یادآوری کرد: با توجه به جایگاه فرش تبریز در جهان، ایجاد چنین مراکزی ضروری است.

به گزارش ایرنا، شهردار تبریز نیز در این آیین از بی توجهی ها به بازارهای جدید و مدرن در حوزه فرش توسط دست اندرکاران این هنر- صنعت انتقاد کرد و گفت: این بی توجهی ها باعث عقب گرد و عقب افتادگی فرش تبریز در مقایسه با تولیدات سایر شهرها شده است.

ایرج شهین باهر افزود: در حال حاضر فرش ایران را در جهان با نام اصفهان و کرمان می شناسند که دلیل اصلی این امر نبود تبلیغات کافی برای فرش تبریز توسط دولت است، زیرا معتقدیم در شرایط کنونی و تحریم های اقتصادی شدید بدون کمک و یاری دولت ها بخش خصوصی توان رقابت و تبلیغات وسیع بین المللی را ندارد.

وی ادامه داد: باید توجه داشت تا زمانی که دولت برای معرفی فرش تبریز در قالب برگزاری نمایشاه ها و همایش های مختلف بین المللی در داخل و خارج از کشور اقدام نکند، اتحادیه ها و صنوف توانایی عرضه محصولات در جهان را نخواهند داشت.

شهین باهر، نبود تبلیغات کافی برای فرش تبریز را دلیل عقب افتادگی این صنعت نسبت به شهرهای اصفهان و کرمان خواند و گفت: مایه تاسف است که پایتختی تبریز در فرش دستبافت را کسی در جهان اطلاع ندارد.

وی از فرش تبریز به عنوان میراث گرانقدر گذشتگان این خطه یاد و اضافه کرد: اگر به این محصول بسیار با ارزش توجه کافی شود، کل اقتصاد آذربایجان شرقی متحول می شود.

شهردار تبریز از مجریان برگزاری نمایشگاه بین المللی فرش دستبافت تبریز خواست تا وزارت امور خارجه را وارد عرصه کرده و زمینه حضور سفرا و نمایندگان بخش های خصوصی و تجار و بارزگانان کشورهای مختلف را در این نمایشگاه فراهم کنند.

شهین باهر اظهار داشت: اگر وزارت امور خارجه با جدیت وارد موضوع فرش تبریز شود، برگزاری هر هفته یک نمایشگاه در شهرهای مختلف جهان برای معرفی و شناساندن فرش تبریز مهیا می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =