• ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3484
فرش و صنایع دستی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه یکی از نیازهای فعلی حوزه صنایع دستی را کمک به فروش محصولات تولیدی دانست و گفت: پیوند صنایع دستی با بازار و تجاری سازی محصولات در دستور کار این اداره کل است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از ایرنا؛ امید قادری روز دوشنبه در مراسم روز جهانی صنایع دستی که در سرسرای آناهیتا هتل پارسیان کرمانشاه برگزار شد، افزود: حوزه صنایع دستی را به صورت ویژه در طرح گردشگری ۲۰۲۰ هم دیده‌ایم و یکی از مقولات مورد تاکید ما است.

او با تاکید بر اینکه باید بروی صنایع دستی بیشتر کار شود، گفت: صنایع دستی نیاز به شناسایی دارد و باید برندهای استان را بیشتر در عرصه‌های بین المللی و ملی به مردم بشناسانیم.

او با بیان اینکه تاکنون سه بازارچه صنایع دستی در روانسر، اسلام آباد غرب و صحنه ایجاد شده است، گفت: برای هر بازارچه یک میلیارد تومان هزینه شده و راه اندازی بازارچه در سایر شهرستان‌ها نیز در دستور کار است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه بیشتر پروژه‌های اقتصاد مقاومتی این اداره کل را به حوزه صنایع دستی اختصاص داده‌ایم، گفت: معتقدیم با حمایت از صنایع دستی می‌توان به ایجاد اشتغال و درآمدزایی کمک کرد.

قادری همچنین یکی از برنامه‌های این اداره کل را حمایت از تشکل‌های صنایع دستی و ایجاد اتاق فکر با حضور پیشکسوتان و صاحب نظران این عرصه اعلام کرد و افزود: به زودی جلسه‌ای برای راه اندازی اتاق فکر در استان برگزار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه صنعتگران صنایع دستی در استان صنایع بزرگی خلق کرده‌اند و کارهای بزرگی انجام داده‌اند، افزود: این کارهای بزرگ به خوبی معرفی نشده و ما تلاش می‌کنیم صنایع دستی استان با اطلاع رسانی و تبلیغات خوب در سطح ملی و بین المللی مطرح شود.

او هنرمندان صنایع دستی استان را کم توقع و کم ادعا دانست و گفت: این افراد بیشتر عملگرا هستند و با خلاقیت افتخارات زیادی برای استان کسب کرده‌اند.

در این مراسم ۳۲ تن از پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی استان کرمانشاه با اهدای لوح تجلیل شدند.

به گزارش ایرنا؛ استان کرمانشاه به دلیل پیشینه قدیمی و فرهنگ مردمان آن یکی از مهدهای صنایع دستی و هنرهای سنتی است که آوازه جهانی دارد.
جاجیم بافی، چاقوسازی و ابزارآلات فلزی قلمزنی منبت، معرق، پارچه دستباف، نازک کاری چوب و ریزه کاری چوب، نمد مالی، مصنوعات چرمی و ساخت زیورآلات محلی، چیخ بافی و فلزکاری را می‌توان از جمله صنایع دستی کرمانشاه نام برد.
همچنین دوخت‌های سنتی (رودوزی)، گلیم گل برجسته، سفالگری، طراحی سنتی، سبد بافی، نساجی (موج بافی و اهرامی بافی) تراش شیشه، رنگرزی سنتی، طراحی فرش، تذهیب، نگارگری، خراطی و مجسمه سازی از جمله دیگر تولیدات کنونی استان کرمانشاه است.
ماشته بافی، دواتگری سنتی (مسگری)، علامت سازی یا علم سازی، دباغی سنتی، هور بافی، جاجیم بافی، رنگریزی سنتی، داور بافی (سیاه چادر)، موج بافی را می‌توان از جمله صنایع دستی فراموش شده کرمانشاه دانست که در گیلانغرب، کرمانشاه، دالاهو، اورامانات، سومار و در میان عشایر استان بیشتر وجود داشته است.
براساس آمارهای رسمی ۱۰ هزار نفر و آمارهای غیر رسمی حدود ۷۰ هزار نفر در حوزه صنایع دست یدر استان کرمانشاه فعالیت دارند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =