فرش

دبیر علمی چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی گفت: ۷۱ هنرمند از ۳۰ کشور جهان اسلام در این جشنواره شرکت می کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل ازایرنا، مهدی محمدزاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این هنرمندان، اساتید دانشگاه ها، محققان و پژوهشگران از کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکیه، ترکمنستان، عراق، عمان، اردن، ازبکستان، تاجکستان، بوسنی، کریمه، بنگلادش، هندوستان، الجزایر، تونس، لیبی و مصر به مدت ۸ روز در این جشنواره حضور می‌یابند.

وی اظهار داشت: این جشنواره شامل ۳ بخش همایش، نمایشگاه و رقابتی است که بخش اول آن در قالب همایش از ۲۳ تا ۲۵ خرداد در دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار می شود و در آن ۲۵ سخنران در حوزه‌های مختلف نقش زنان در صنایع دستی سخنرانی خواهند کرد و ویژگی این همایش اختصاص آن به جایگاه زنان در تولیدات هنری، اقتصاد خانواده و توسعه گردشگری در جهان اسلام است.

دبیر علمی چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی گفت: همزمان با اختتامیه بخش همایش، بخش دوم جشنواره در قالب نمایشگاه افتتاح و در آن آثار هنری هنرمندان تبریز، دانشجویان دانشگاه هنر اسلامی و صنایع دستی هنرمندان ۳۰ کشور به نمایش گذاشته می‌شود.

محمدزاده، با بیان اینکه بازدید از نمایشگاه صنایع دستی جهان اسلام برای دانش آموزان، دانشجویان و عموم آزاد است، ادامه داد: این نمایشگاه از ۲۵ تا ۳۰ خرداد در محل این دانشگاه دایر خواهد شد.

وی یادآوری کرد: بخش سوم جشنواره رقابتی بوده و تمام هنرمندان جهان اسلام و هنرمندان ایرانی شرکت کننده در این جشنواره ۲ اثر به آن پیشنهاد کرده‌اند که یکی از این آثار را در مدت ۵ روز به صورت زنده اجرا می‌کنند و هیأت داوری بین المللی از کیفیت کار آنان بازدید کرده و به آن نمره می‌دهند.

دبیر علمی چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی با بیان اینکه ۳۰ خرداد برگزیدگان جشنواره معرفی و جایزه بین المللی و خلاقیت تبریز به آنها اهدا می‌شود، گفت: طبق تفاهم نامه، هنرمندان در قبال اخذ جایزه مالکیت اثر را به تبریز خواهند داد.

محمدزاده، با اشاره به اینکه آثار برگزیده متعلق به تبریز است، افزود: از ۳ دوره گذشته این جشنواره بیش از ۲۲۰ اثر نفیس و برگزیده صنایع دستی و از ۵۱ کشور اسلامی در مجموعه موزه هنرهای معاصر جهان اسلام گردآوری شده و این گنجینه ارزشمند فرهنگی و هنری برای آینده تبریز است.

وی گفت: موزه هنرهای معاصر جهان اسلام اولین و تخصصی‌ترین موزه جهان اسلام است که مجموعه‌ای از آثار صنایع دستی هنرمندان کشورهای اسلامی در آن به نمایش گذاشته شده است.

دبیر علمی چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی اظهار داشت: ۱۸ نفر به عنوان برتر در ۶ رشته این جشنواره معرفی می‌شوند که به ترتیب به نفرات اول تا سوم هر کدام ۳ هزار، ۲ هزار و یک هزار دلار یا در صورت تمایل نفرات برتر معادل آن کالای فرهنگی و هنری مانند فرش تبریز به عنوان جایزه پرداخت می‌شود.

محمدزاده، ادامه داد: این جشنواره در ۱۰ حوزه مختلف صنایع دستی و گروه دست بافته‌ها، هنر و صنایع فلزی، هنر و صنایع چوبی، هنر و صنایع شیشه، هنر و صنایع چرم، سفال و سرامیک و تذهیب و نگارگری برگزار می‌شود.

وی گفت: چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز حاصل ۱۰ سال تلاش و تداوم همکاری بین تبریز و سازمان همکاری اسلامی (کنفرانس سران) برای توسعه هنر و صنایع دستی بوده و دانشگاه هنر اسلامی تبریز به عنوان تنها دانشگاه تخصصی هنر اسلامی در جهان میزبان این جشنواره است.

نخستین دوره جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در سال ۹۲ برگزار شد و در حال حاضر و براساس پیشنهاد دانشگاه هنر اسلامی این شهر به صورت دو سالانه برگزار می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =