مرکز ملی فرش

نخستین کارگروه فرش دستباف استان تهران با هدف بررسی مباحث بازرگانی داخلی و خارجی مربوط به این کالا و ایجاد تحرک در تعامل بخش خصوصی برای افزایش صادرات و رفع مشکلات این هنر - صنعت برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصر فرش)،به نقل از روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، نخستین کارگروه فرش دستباف استان تهران به ریاست استاندار تهران و با حضور رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی ، رئیس سازمان صنعت معدت و تجارت تهران ، رئیس مرکز ملی فرش ایران و سایر اعضا تشکیل شد.

محسن بندپی در جلسه تصریح کرد: فرش دستباف هویت و شناسنامه  کشور  محسوب می شود و از طرفی یکی از محصولاتی است که  با رونق آن می توان سطح صادرات غیرنفتی را ارتقا داد .

وی ادامه داد: نام ایران و فرش دستباف در دنیا  با هم عجین هستند و  هیچ کالایی قدرت رقابت با فرش دستباف را ندارد ما باید برند سازی در صنعت فرش را که متعلق به ایران و بخشی از هویت ملی ما محسوب می شوند را تقویت کنیم. 

استاندار تهران ادامه داد: عمده ترین فعالین فرش دستباف بانوان هستند و باید بسترسازی مناسب برای اشتغال این قشر صورت گیرد. ارز آوری صنعت فرش دستباف در صادرات غیرنفتی برای کشور بسیار چشم گیر است .

وی افزود: مهارت آموزی، افزایش مهارت و به روز بودن برای بافندگان فرش دستباف بسیار حائز اهمیت است. 

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت تهران، با بیان این که ۴۰ هزار و ۳۸۰ قالیباف و حرف وابسته فعال در حوزه فرش دستباف در استان وجود دارد، افزود: یکهزار واحد شست و شو و پردازش در غالب کارگاه و کارخانه در استان تهران وجود دارد که در ایجاد ارزش افزوده نقش بسزایی دارند.

وی ادامه داد: یکی از عمده ترین کالاهای صادراتی کشور فرش‌های دستباف است که در سال‌های اخیر به دلیل تحریم و مسائل مالی با فراز و فرودهایی همراه بوده است.

صادقی گفت: مسئولان دولت به این تشخیص رسیده‌اند که در استان کارگروهی تحت عنوان فرش دستباف در استان برگزار شود تا با بررسی مباحث بازرگانی داخلی و خارجی یک تحرکی ایجاد و با تعامل بخش خصوصی این روند پویا شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران نیز در این نشست با بیان این که ما اعتقاد داریم فرش دستباف نماد، فرهنگ و هویت ماست و بالاترین میزان اشتغال کشور در زمینه فرش دستباف است، افزود: فرش دستباف بدون کمترین زحمت برای دولت در توسعه اقتصادی کشور نقش بسزایی دارد.

فرشته دست پاک گفت: مرکز ملی فرش به عنوان متولی فرش دستباف به تنهایی نمی‌تواند رسالت خود را انجام دهد و مشکلات این صنف باید از طریق کارگروه فرش حل و فصل شود.

دست پاک تصریح کرد: ما ادعا می‌کنیم می‌توانیم بدون کمک‌های کلان دولت با تسهیلات ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومانی برای افراد در کشور شغل ایجاد کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =