علیرضا آوایی

در حوزه نشانه های جغرافیایی اسامی مبدا در وزارت صنعت، جمع آوری و رابطه یک محصول با یک منطقه برقرار می شود و این امر ظرفیت بزرگی است که می تواند ارتباط فرش ایرانی با منطقه را برقرار کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران ( عصر فرش) : به نقل از ایرنا ، علیرضا آوایی وزیر دادگستری، در رابطه با نشانه های جغرافیایی گفت: در حوزه نشانه های جغرافیایی اسامی مبدا در وزارت صنعت جمع آوری و رابطه یک محصول با یک منطقه برقرار می شود که این امر ظرفیت بزرگی است و به عنوان مثال برای مروارید که در خلیج فارس تولید یا پیشنهادهایی که برای فرش ایرانی داده می شود، می توان ارتباط فرش ایرانی با منطقه را برقرار کرد. در این رابطه حدود ۷۰ تا ۸۰ نشانه با اسامی مبدا ثبت شده است.
وی تصریح کرد: در این حوزه باید تلاش زیادی انجام شود و ما هم در وزارت دادگستری در تلاش هستیم که مفهوم ارتباط محصول با منطقه آن جای بیفتد تا همه بتوانند محصول خود را ثبت کنند، چراکه محصولاتی مانند زعفران قائنات با خود ارزش افزوده را به همراه دارد.
آوایی ادامه داد: مزیت این کار این است که اگر این محصولات ثبت شود، بعد بین المللی پیدا می کند و اگر تبلیغاتی هم انجام شود و در دنیا شرکت هایی به دنبال آن محصولات باشند، به دلیل این است که محصول در این روش قابل آزمایش است؛ بنابراین از نظر حقوقی هم می توان پیگیری های قانونی کرد و محصول ثبت شده در همه دنیا قابل تشخیص و این اقدام بسیار لازم و ضروری است.
وزیر دادگستری تاکید کرد: در حوزه فرش ایران هم حوزه ثبت جغرافیا مطرح می شود و نقشه فرش هم در مباحث مربوط به کپی رایت می تواند مطرح باشد.
وی افزود: پیش بینی می شود حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ محصول ایرانی در سطح جهان را بتوان ارائه داد که در قالب ثبت جفرافیا به ثبت برسد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =