آران و بیدگل

در نشست صاحبان صنایع صنعت فرش ماشینی با فرماندار شهرستان آران و بیدگل و معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان، پیش‌بینی رشد ۱.۸ برابری صادرات استان اصفهان در سال‌جاری مطرح شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصر فرش)، به نقل از ایرنا، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان در جلسه بررسی مشکلات فرش ماشینی آران‌ و بیدگل با اشاره به افزایش قابل توجه صادرات فرش ماشینی از شهرستان‌های کاشان و آران ‌و بیدگل در سال‌جاری گفت: با ادامه روند رو به رشد کنونی، امسال افزایش در مجموع ۱.۸ برابری صادرات از این استان پیش‌بینی می‌شود.

دکترحسن قاضی عسگر یادآور شد: شهرستان آران ‌و بیدگل قطب تولید فرش ماشینی کشور است و توانسته نرخ بیکاری خود را به کمتر از پنج درصد برساند که قابل توجه است.

وی با اشاره به لزوم برطرف کردن سریع‌تر مشکل آب و برق کارخانه‌های فرش ماشینی آران ‌و بیدگل تصریح کرد: جای تأسف دارد که صنعت این شهرستان مشکل آب داشته باشد؛ باید روش‌هایی مانند بهره‌برداری از آب‌های ژرف یا استفاده از پساب و بازچرخانی آب در دستور کار قرار بگیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان، مشکل کم‌آبی این استان را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: با ایرانیان خارج از کشور در حال رایزنی هستیم تا با استفاده از فناوری‌های برتر دنیا، مشکل آب منطقه را برطرف کنیم.

وی ادامه داد: اولویت دولت در استان اصفهان توسعه صنایع کم‌آب‌بر و غیرآلاینده است و دیگر نباید اشتباه گذشتگان را با استقرار صنایع آب‌بر مانند فولاد تکرار کنیم.

دکتر قاضی‌عسگر حفظ اشتغال موجود را خط قرمز دولت دانست و تاکید کرد: راهی جز حمایت از تولید و تسهیل صادرات نداریم زیرا تسهیل صادرات، رکود را از بین می‌برد و همه ما باید در شرایط جنگ اقتصادی به دنبال کاهش مشکلات باشیم.

وی همچنین اظهار داشت: نرخ بیکاری اصفهان ۲.۸ درصد بیشتر از نرخ میانگین بیکاری در کشور (نزدیک به ۱۲ درصد) است و بر همین اساس، افزایش اشتغال در اولویت برنامه‌های دولت در این استان قرار گرفته است.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل تاکید کرد:

لزوم حمایت حداکثری دولت دوازدهم از صاحبان کارخانه های فرش ماشینی شهرستان آران و بیدگل

فرماندار شهرستان آران‌ و بیدگل نیز با اشاره به لزوم حمایت‌های حداکثری دولت دوازدهم از صنایع فرش ماشینی گفت: تشکیل اتاق فکر و هیأت‌های اندیشه‌ورز شرکت‌های فرش می‌تواند زمینه شناسایی و حل مشکلات این کارخانه‌ها را فراهم کند.

دکتر اسماعیل بایبوردی، لزوم توسعه شرکت‌های دانش بنیان در صنایع فرش ماشینی را مورد اشاره قرار داد و تشریح کرد: شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل به منطقه ممنوعه آب تبدیل شده اند و باید با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان به دنبال مدیریت آب‌های سطحی منطقه باشیم تا تولید ثروت کنیم.

وی با اشاره به انباشت و تعدد قوانین، ضوابط و مقررات در کشور تصریح کرد: گاه برخی قانون‌ها مزاحم پیشرفت بوده، چنان‌که در شهرستان آران‌ و بیدگل هر جا صنایع درصدد توسعه باشند، با تاغزارها و قانون‌های سختگیرانه رو به می‌شوند.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل همچنین یادآور شد: در شرایط جنگ اقتصادی باید همه پای کار باشیم و با درک شرایط موجود، به ایجاد اشتغال و توسعه پایدار کشور کمک کنیم و آرایش ها، آرایش های جنگی و نه شرایط عادی باشد.


مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدکنندگان فرش ماشینی آران‌ و بیدگل هم در ادامه تأمین ارز مواد اولیه تولید فرش ماشینی را از مهمترین مشکلات صاحبان این صنایع برشمرد و به تخصیص قطره چکانی و نامناسب آن اشاره کرد.

سید مرتضی سجادی افزود: اختلاف قیمت قابل توجه در خرید مواد اولیه وارداتی و بازار آزاد صنایع فرش وجود دارد که باید دولت هر چه سریع‌تر ورود کرده و این مشکل را برطرف کند.

وی بخشنامه‌های مربوط به فرش ماشینی را پیاپی و غیرکارشناسانه دانست و تعهدات ارزی را مشکل دیگر صاحبان صنایع عنوان کرد.

سالانه افزون بر ۵۰ درصد از فرش ماشینی کشور در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل تولید می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =