• ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸
  • کد خبر: 3784
گلیم

گلیم بافی یکی از هنرهای دستی کهن و با سابقه لرستان است که با توجه به هزینه پایین تولید و اشتغالزایی مناسب می تواند زمینه ساز تحقق اقتصاد مقاومتی باشد به شرطی که مسئولان برطرف کردن مشکلات هنرمندان شاغل در این عرصه را مورد توجه قرار دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصر فرش)، به نقل از ایرنا، گلیم دست بافته ای ساده از تار پنبه یا پشم و پود پشم است که به طور معمول از پشم حیوانات اهلی بر دار افراشته بافته می شود و هر منطقه طرح مختص به خود را دارا است.
شهرستان سلسله یکی از شهرستان هایی است که بانوان آن توجه و علاقه ویژه ای به این هنر اصیل دارند و دست بافته های آنان در حال حاضر زینت بخش منازل بسیاری از شهروندان هم استانی و حتی هموطنانمان در جای جای کشور است.
هنر اصیل گلیم بافی در شهرستان سلسله از قدمت و سابقه بسیاری برخوردار است و گواه این امر وجود گلیمی بسیار قدیمی با سابقه بیش از 150 سال قدمت در این شهرستان است که در کارگاه صنایع دستی شهرستان نگهداری می شود.
یکی از بانوانی که حدود پنج سال است به فعالیت در حوزه گلیم بافی در منزل خود اشتغال دارد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینکه هنر گلیم بافی به هزینه اولیه بسیار کمی نیاز دارد، اظهار داشت: گلیم بافی ضمن نیاز به هزینه های اولیه کم از بازدهی بالایی برخوردار است که این امر در صورت توجه می تواند به یک ظرفیت برای اقتصاد منطقه تبدیل شود.
خانم میرزایی با اشاره به اینکه زنان و دختران زیادی در شهرستان سلسله به بافت و تولید گلیم اشتغال دارند، افزود: متاسفانه به رغم تولید بالای گلیم در شهرستان بازارچه ای برای فروش تولیدات گلیم بافان در شهرستان وجود ندارد.
این بانوی گلیم باف ضمن انتقاد از پرداخت نکردن به موقع تسهیلات مشاغل خانگی در شهرستان، عنوان کرد: متاسفانه بانک های عامل همکاری چندانی با متقاضیان دریافت این تسهیلات ندارند و کسانی که پارسال به بانک ها معرفی شده انده اند هنوز نتوانسته اند این تسهیلات را دریافت کنند.
میرزایی با بیان اینکه بانوان می توانند از فرصت های فراغتشان برای بافت گلیم استفاده کنند و این یکی از مهمترین مزایای این هنر درآمدزا برای بانوان است، خاطرنشان کرد: قرار دادن شرایط سخت برای بیمه گلیم بافان، نبود یک بازار دائمی برای عرضه و فروش گلیم های تولیدی، عدم حمایت و پشتوانه کافی برای تهیه مواد اولیه از مهمترین مشکلات موجود پیش روی گلیم بافان است که امیدواریم مورد توجه قرار گیرند.گلیم بافی هنری سودآور با هزینه پایین است
مربی کارگاه صنایع دستی شهرستان سلسله با اشاره به 45 روزه بودن دوره های آموزشی گلیم بافی در شهرستان سلسله اظهار داشت: پس از گذراندان این دوره ها و کسب مهارت های لازم بانوان علاقه مند می توانند در کارگاه صنایع دستی شهرستان و با راه اندازی واحدهای تولیدی و یا حتی با نصب دار در منازل خود به بافت و تولید گلیم مشغول شوند.
زهرا علی مرادی با اشاره به سودآور بودن گلیم بافی و هزینه تولید کم، عنوان کرد: شهرستان سلسله از دیرباز نقش مهمی در تولید گلیم داشته و گلیم های زیبای تولیدی بانوان این شهرستان در حال حاضر زینت بخش بسیاری از خانه های استان و کشور است.
مربی کارگاه صنایع دستی سلسله، خاطرنشان کرد: قیمت گلیم های تولیدی شهرستان کمتر از 100 هزار تومان نیست و بستگی به نوع و جنس به کار رفته و نقش با قیمت های بالاتری هم به فروش می روند که صرفه اقتصادی خوبی برای بانوان خانه دار به همراه دارد.
وی با اشاره به محدودیت در بیمه کردن گلیم بافان، تصریح کرد: متاسفانه هنوز گلیم بافانی که سال گذشته برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی به بانک های عامل معرفی شده اند نتوانسته اند این تسهیلات را دریافت کنند.
علی مرادی با تاکید بر ضرورت توجه به مشکلات گلیم بافان، افزود: گلیم بافی هنری است که می تواند به ایجاد درآمدی پایدار برای بانوان خانه دار و زنان سرپرست خانوار و حتی دختران جوان بیکار منجر شود و لذا توجه به مشکلات این صنعت و هنر رو به رشد می تواند به افزایش تولید و اشتغال در این بخش منجر شود.

 نبود بازارچه صنایع دستی مهمترین مشکل گلیم بافان سلسله است
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سلسله نیز در این باره، گفت: در حال حاضر مهمترین مشکل پیش روی گلیم بافان شهرستان نبود بازارچه فروش صنایع دستی متمرکز و پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی در شهرستان است.
علی جوانمرد با اشاره به اینکه بیش از 2 هزار نفر در سطح شهرستان سلسله به بافت و تولید گلیم اشتغال دارند که از این تعداد حدود 300 نفر بیمه شده هستند، افزود: کلیه بافندگان گلیم شهرستان سالانه حدود 3 هزار متر گلیم تولید و روانه بازرهای فروش می‌کنند.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سلسله با اشاره به پرداخت نکردن به موقع تسهیلات مشاغل خانگی به بافندگان گلیم، عنوان کرد: سال گذشته حدود 300 نفر از بافندگان گلیم شهرستان به بانک های عامل برای دریافت تسهیلات معرفی شدند که تنها درصد اندکی از این تعداد موفق به دریافت تسهیلات شدند.
وی با اشاره به نقش تولید کنندگان صنایع دستی در تحقق اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: شهرستان سلسله پیشینه و قدمت بالایی در تولید گلیم دارد به گونه ‌ای که قدمت یکی از گلیم‌ هایی که در کارگاه تولید صنایع دستی شهرستان نگهداری می‌شود به بیش از 150 سال می ‌رسد و با توجه به اینکه در سال اقتصاد مقاومتی قرار داریم و مشاغل خانگی نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند می‌ طلبد که مسئولان مربوطه مشکلات پیش روی بافندگان گلیم شهرستان و برطرف کردن آن‌ها را بیشتر مدنظر قرار دهند.
جوانمرد با بیان اینکه شهرستان سلسله قطب تولید گلیم استان محسوب می شود، گفت: امیدواریم که مسئولان با ایجاد یک بازارچه متمرکز صنایع دستی در شهرستان توجه ویژه ای به این هنر رو به رشد و با صرفه اقتصادی داشته باشند.
بی شک توجه به تولید داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی یکی از اهدافی است که مقام معظم رهبری در سال جاری بر لزوم تحقق آن تاکید داشته اند و گلیم بافی نیز یکی از هنرهایی است که توجه به آن می تواند در تحقق این امر و رسیدن به اشتغالی پایدار و افزایش تولیدات دستی و حتی صادرات در این حوزه دست یافت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =