تولید پنبه

مجری طرح پنبه کشور گفت: بر اساس طرح خوداتکایی تولید پنبه، تا افق ۱۴۰۴ بخشی از کشت برنج در شالیزارهای استان گلستان با پنبه جایگزین می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصر فرش)، به نقل از ارانیکو، ابراهیم هزارجریبی با بیان اینکه علاوه بر استان گلستان در ۵ استان دیگر نیز توسعه کشت پنبه را داریم، اظهار کرد: استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، فارس و اردبیل از دیگر استان‌های هستند که طرح توسعه کشت پنبه در آن‌ها اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: میزان کشت پنبه در این استان‌ها در مجموع به ۱۰۰ هزار هکتار افزایش خواهد یافت.

هزارجریبی با تاکید بر اینکه اولویت در توسعه کشت پنبه بهبود عملکرد در واحد سطح است، افزود: در برنامه خوداتکای پنبه، هدف رسیدن به تولید ۴ تن در هکتار است تا با کمترین فشار بر منابع آب و خاک تولید مناسب داشته باشیم.

وی یکی از برنامه‌های مورد نظر در خوداتکایی پنبه را کشت این محصول به جای محصولات آب‌بر مانند برنج در استان گلستان عنوان کرد.

هزارجریبی گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی در کشور بیشترین توسعه در سطح، در استان گلستان با توجه به منابع آبی مناسب‌تر انجام می‌شود.

مجری طرح پنبه کشور با تاکید بر اینکه در سال‌های اخیر رشد مناسبی در کشت و تولید پنبه در کشور داشته‌ایم، ‌افزود: سطح زیر کشت پنبه در سال جاری به ۸۲ هزار هکتار رسیده است که انتظار می‌رود از این سطح بیش از ۲۰۰ هزار تن وش پنبه تولید شود.

هزارجریبی میزان الیاف حاصل از ۲۰۰ هزار تن وش پنبه را بیش از ۶۶ هزار تن دانست که می‌تواند یک سوم نیاز کارخانه‌های نساجی کشور را تامین کند.

میزان نیاز کارخانه‌های نساجی کشور به الیاف پنبه ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تن است که امسال تا ۵۰ درصد آن در کشور تامین و مابقی وارد می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =