• ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3830
نساجی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با بیان این که یزد از تولیدکنندگان مطرح توت در کشور است، نقش این درخت در توسعه پرورش کرم‌ابریشم و تبدیل یزد به قطب دست‌بافته‌های سنتی را به عنوان یک پیوست‌ فرهنگی در شهر یزد یادآور شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصر فرش)، به نقل از ایسنا، «سید مصطفی فاطمی» در اولین جشنواره توت در روستای مزرعه‌ملا شهرستان تفت با اشاره به شناسایی پتانسیل‌های شهرستان‌ها و روستاهای استان در قالب جشنواره‌های مختلف در داخل و خارج از استان و کشور، اظهار کرد: ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان توت در دنیا و استان یزد نیز یکی از مراکز مهم تولید این محصول در کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: محصول توت در استان یزد، بیشتر در شهرستان تفت و روستاهای اطراف آن به ثمر می‌رسد که یکی از این روستاها مزرعه‌ملا با تولید ١۶ گونه مختلف توت است.

این مسئول با اشاره به کاربرد درخت توت، تصریح کرد: علاوه بر استفاده از آن در صنایع غذایی، منبع تغذیه‌ای برای کرم ابریشم به شمار می‌رود که همین امر باعث بافت پارچه‌های گوناگون ابریشمی و تبدیل یزد به قطب دست‌بافته‌های سنتی شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان یزد اهمیت برگزاری جشنواره توت را ناشی از این پیوست فرهنگی شهر یزد با این درخت برشمرد و افزود: این جشنواره با هدف عرضه محصولات و مشتقات میوه توت و معرفی روستای مزرعه‌ملا و همچنین رونق اقتصادی در این روستا برگزار شد.

روستای مزرعه ملا ۸۰ نفر جمعیت دارد و از توابع شهرستان تفت محسوب می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =