• ۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۱
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3898
سرمایه گذاری های ایمیدرو

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: در دور دوم از سفر رییس جمهور به خراسان شمالی حوزه صنعت و معدن استان با هلدینگ دولتی ایمیدرو تفاهم نامه ای در قالب ۱۳ بند را منعقد کرد تا این هلدینگ در بخش های صنایع و معادن استان سرمایه گذاری کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از اترک، رضا فیروزه، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در دور دوم از سفر رییس جمهور به خراسان شمالی در ۲۳ تیر ماه امسال از مجموع ۲۸ تفاهم نامه منعقد شده ۹ تفاهم نامه در حوزه صنعت و معدن استان بودند.

فیروزه گفت: در همین راستا، یکی از مهمترین تفاهم نامه ها با هلدینگ دولتی ایمیدرو در قالب ۱۳ بند و با مرکز ملی فرش ایران بودند تا آنان در استان سرمایه گذاری کنند.

وی در همین باره عنوان کرد: هلدینگ ایمیدرو موافقت کرد که بررسی و اجرای خط تولید شمش بلیت در جاجرم با ظرفیت ۵۰ هزار تن با سرمایه گذاری ۲۰ میلیون دلار و توسعه ظرفیت خط تولید پودر آلومینا در جاجرم با حجم سالانه ۴۰ هزار تن ( که تولید پودر آلومینا از ۲۴۰ هزار تن به ۲۸۰ هزار تن برسد) با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد تومان انجام دهد.

وی افزود: این هلدینگ همچنین موافقت کرد تا بررسی و تکمیل فازهای دوم پروژه تولید پودر آلومینا با ظرفیت ۲۵۰ هزار تن با سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد تومان و ۳۵۰ میلیون دلار همچنین تضمین و تامین خوراک و مواد اولیه توسعه آلفا آلومینا در شهرستان گرمه با ظرفیت ۱۰ هزار تن را انجام دهد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی همچنین انجام شناسایی ذخایر بوکسیت به حجم ۲۰ میلیون تن در پهنه های معدنی خراسان شمالی، اجرای استحصال سرب و روی در شهرستان اسفراین، اجرای پی جویی، اکتشاف و تعیین ذخیره معدن سرب و روی آلبلاغ، توسعه و اکتشاف و شناسایی سایر پتانسیل های معدنی استان، انجام مطالعه تولید پودر میکرونیزه باریت در جرگلان، احیا و فعال سازی ۱۰ معدن کوچک و متوسط در استان، انجام مطالعه طرح استحصال منیزیم از دولومیت در شهرستان گرمه را از دیگر تفاهم نامه های منعقد شده استان با هلدینگ دولتی ایمیدرو عنوان کرد.

وی در ادامه به تفاهم نامه های منعقد شده حوزه صنعت، معدن و تجارت استان با مرکز ملی فرش کشور در این دور از سفر ریاست جمهوری به استان اشاره کرد و گفت: در همین راستا، در این تفاهم نامه ها منعقد شده است که ۶۹ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به فعالان حوزه فرش استان اختصاص داده شود.

وی همچنین افزود: موافقت شده است که اعتبار لازم برای پوشش بیمه تامین اجتماعی ۱۰۰ درصد از بافندگان و فعالان حوزه فرش استان تامین شود.

فیروزه خاطر نشان کرد: در این سفر موافقت شد تا دو میلیارد تومان برای اعزام هیات های تجاری، آموزشی، تحقیقاتی حوزه فرش استان اختصاص داده شود همچنین مرکز ملی فرش ایران در ساخت و تجهیز نمایشگاه دائمی فرش در شهر بجنورد مشارکت کند که البته زمین را استانداری اختصاص دهد.

وی گفت: ایجاد رشته فرش در دانشگاه های استان در مقاطع کاردانی و کارشناسی و ورود شرکت سهامی فرش ایران و اتحادیه های تعاونی فرش روستایی به سرمایه گذاری در این حوزه در سطح شهرستان های خراسان شمالی از دیگر تفاهم نامه های منعقد شده برای صنعت فرش استان بوده اند.

افزون بر این، وی یادآور شد: در این سفر منعقد شد که صندوق ضمانت صادرات ایران تا ۲۰۰ میلیون دلار برای رفع ریسک های سرمایه گذاران بخش تجارت و صادرات استان را در دستور کار قرار دهد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در خاتمه به مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی در سال ۹۱ برای حوزه صنعت و معدن استان نیز اشاره کرد و گفت: طی چهار ماه نخست امسال با پیگیری های انجام شده سرانجام ۱۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از اعتبارات مصوب این سفر برای حوزه اقتصادی استان که مسکوت مانده بود، جذب شد.

فیروزه گفت: این اعتبار برای ایجاد راه های دسترسی به واحدهای معدنی استان و برق رسانی به این واحدها صرف شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =