• ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3951
ابریشم

کاهش صادرات فرش موجب از رونق افتادن این هنر صنعت در شهرستان مراغه دومین قطب تولید فرش ابریشم کشور شده است .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از صدا و سیما ، به علت کاهش صادرات و رکود در بازار فرش و نبود حمایت از تولید کنندگان و بافند گان فرش ابریشم ، کارگاه های تولیدی یکی پس دیگری در حال تعطیلی است .
بافت فرش ابریشم در مراغه قدمتی ۱۰۰ ساله دارد و ۹۵ درصد دست بافته های قالی بافان این شهرستان به خاطر بافت ریزو استفاده از مواد اولیه مرغوب صادراتی است .
این روزها بخش عمده فرش های ابریشمی که در مراغه بافته می شود به دست واسطه ها صادر می شود که این امرموجب پایین آمدن ارزش این هنرصنعت و دلسرد شدن تولید کنندگان شده است .
نبود حمایت بیمه ای از قالی بافان ، پایین بودن دست مزدها و بالا بودن قیمت مواد اولیه از دیگر عوامل از رونق افتادن بافت فرش ابریشم در مراغه است .
به گفته رئیس اتحادیه فرش دست بافت مراغه ، تولید فرش ابریشم در این شهرستان به نصف رسیده است .
محمدی افزود : در سال های گذشته در این شهرستان ۵۰ تا ۶۰ هزار متر مربع فرش ابریشم تولید می شد که این میزان در زمان حاضر به حدود ۳۰ هزار متر مربع رسیده است .
وی ، با بیان اینکه نبود صادرات عامل رکود در بازار فرش ابریشم است افزود : ایجاد بازارهای جدید در خارج از کشور تنها راه خروج از رکود در بازار فرش ابریشم است .
فرماندار شهرستان ویژه مراغه نیز  عمده مشکل فرش این شهرستان را نبود چرخه تولید دانست.
شکری با بیان اینکه مسئولان شهرستان برای حمایت و رونق این هنر صنعت به دنبال برنامه ریزی برای ایجاد شهر فرش در مراغه هستند گفت : در این شهر تمامی زیرساخت ها برای تولید فروش از جمله رنگرزی گرفته تا فروش مواد اولیه ، پرداخت و صادرات از این شهر انجام خواهد شد .
معاون امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی هم گفت : تجارت بیشتر فرش های ابریشم دست بافت مراغه در تهران و قم انجام می شود .
جهانگیری ادامه داد : ارزش افزوده فرش ابریشم تولید شده در مراغه بیشتر نصیب تجار و صادرکنندگان تهران و قم می شود و این امر از دیگر عوامل کاهش تولید است .
وی افزود : تلاش مسئولان استانی ، برنامه ریزی ایجاد امکانات و هموار کردن مسیر برای صادرات فرش ابریشم برای حمایت از تولید است .

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =