فرش دستباف

مدیرعامل مجمع ملی هنرمندان صنایع دستی با اشاره به وجود ظرفیت میلیونی تولیدکننده فرش دستباف و صنایع دستی در ایران گفت: بالغ بر چندین میلیون نفر در کشور از این راه ارتزاق می کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از رادیو گفت و گو، بختیاری در مصاحبه با اشاره به اینکه ایران در زمینه صنایع دستی جایگاه قابل تعریفی در داخل و دنیا ندارد گفت: در عین حال، ظرفیت ما بسیار گسترده و در سطح متعالی است.
وی با انتقاد از نوع سیاست گذاری ها و بی برنامگی در این بخش گفت: ما طی ده سال اخیر که از عمر صنایع دستی می گذرد هیچ برنامه راهبردی و ساختار مدون موثر در حوزه صنایع دستی نداشتیم و اگر متولیان امر تصمیم جدی نگیرند وضعیت از این هم بدتر خواهد شد.
مدیرعامل مجمع ملی هنرمندان صنایع دستی با اشاره به وجود ظرفیت میلیونی تولیدکننده فرش دستباف و صنایع دستی در ایران گفت: بالغ بر چندین میلیون نفر در کشور از این راه ارتزاق می کنند اما متاسفانه برنامه و بهره وری مناسبی برای آن ها وجود ندارد.
بختیاری با انتقاد از عملکرد دستگاه های متولی و عدم مشارکت با بخش های اثرگذار خصوصی و تصمیم ساز در این حوزه بیان داشت: ما باید بپذیریم که به جز کسانی که انحصار تصمیمات را در اختیار دارند افراد دیگری هم هستند که با تصمیم گیری و ارائه نظرات مثبت خود، وضعیت را به سمت شکوفایی تغییر می دهند.
وی همچنین با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دهه ۸۰ در بازدید از یک نمایشگاه صنایع دستی استان همدان گفت: رهبری در این بازدید تأکید داشتند که صنایع دستی را جدی بگیرید و روی آن سرمایه گذاری کنید اما دقیقا از همان زمان، دولت شروع به شوخی و بازی با صنایع دستی کرد و سرمایه را از بخش صنایع دستی خارج نمود. نمونه بارز آن انحلال شرکت بازرگانی صنایع دستی دولتی ایران، به هم زدن ساختار سازمان صنایع دستی و تشکیل یک معاونت کوچک درسازمان میراث فرهنگ بود.
مدیرعامل مجمع ملی هنرمندان صنایع دستی با تأکید بر لزوم ایجاد ساختار مدون مشارکتی در صنایع دستی برای شکوفایی اقتصاد ایران گفت: ما در حوزه تولید ظرفیت بسیار خوبی داریم که باید بهره کافی و وافی را از آن ببریم.
بختیاری با تصریح بر نبود بخش خصوصی قوی در حوزه صنایع دستی گفت: چرا دولت و مسئولان آگاه به این موضوع، سرمایه ملی را از این حوزه خارج کردند؟ اگر شرکت بازرگانی دولتی را منحل نمی کردند حداقل شاهد وضعیت فعلی نبودیم.
مدیرعامل مجمع ملی هنرمندان صنایع دستی در پایان از شورای نگهبان درخواست کرد: شورای نگهبان اجازه دهد بخش خصوصی دفاعیه خود را از" طرح تشکیل ورازتخانه میراث فرهنگی" ارائه دهد. ما معتقدیم این وزارخانه هیچ بار مالی برای دولت نخواهد داشت و برای حوزه صنایع دستی موثر خواهد بود.


ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =