• ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 3973
۲۰ تخته فرش نفیس خراسان شمالی

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان با بیان اینکه در سالهای اخیر بخش زیادی از تولیدات فرش استان در برند های سایر استان ها با قیمت های بالایی به خارج از کشور صادر می شد، گفت: در سال ۹۵ طرحی با عنوان برند خراسان شمالی در خوشه فرش به ثبت رسید که به هویت بخشی تولیدات استان کمک شایانی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از عصر اتک، سیاوش وحدت، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی امروز در شهرکهای صنعتی شیروان در جمع اصحاب رسانه خراسان شمالی اظهار کرد: شهرک صنعتی شیروان از لحاظ زیرساخت و داشتن واحدهای مطلوب جایگاه خوبی در استان دارد، علی رغم مشکلاتی که دارند بحث رونق تولید بدون هیچ وقفه ای در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه در خراسان شمالی ۹ شهرک صنعتی، شش ناحیه صنعتی و یک منطقه ویژه اقتصادی وجود دارد، افزود: ۲۶۷ واحد صنعتی در استان فعال هستند، که از این تعداد ۱۹ درصد در مجموع ۵۱ واحد تعطیل شده اند.

وحدت اضافه کرد: با سرمایه گذاری ۲۷۲ میلیارد تومان اعتبار در واحدهای صنعتی استان، برای چهارهزار و ۳۸۵ نفر شغل ایجاد شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: از ابتدای سال ۹۸ تاکنون ۱۰ پروانه بهره برداری صادر شده ، که با سرمایه گذاری ۱۷ میلیارد تومانی باعث ایجاد اشتغال برای ۶۵ نفر شده است.

وی ادامه داد: همچنین در چهارماهه نخست سال جاری پنج واحد احیا شده اند، امید است تعداد این واحدها تا انتهای سال به ۱۵ رقم برسد.

وحدت خاطر نشان کرد: ثبات نرخ ارز از ابتدای سال تاکنون باعث افزایش ظرفیت واحدها شده و تقریبا بین ۲۰ تا۲۵ درصد واحدهای فعال استان افزایش ظرفیت یافته اند.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان با بیان اینکه در خوشه آبنبات از لحاظ بسته بندی، قیمت، ماندگاری، استانداردسازی اقدامات مطلوبی صورت گرفته است، گفت: در حال حاضر بسته بندی آبنبات استان شکیل شده و همچنین ماندگاری آبنبات به چهار ماه افزایش پیدا کرده اما به دلیل عدم ماندگاری بالا مورد استقبال کشورهای همسایه قرار نگرفت، اما در سراسر کشور در اکثر فروشگاه‌های زنجیره‌ای این محصول بومی محلی با برند خراسان شمالی به راحتی یافت می شود.

وی با اشاره به اینکه حدود ۲۰ هزار نفر از جمعیت استان در حوزه بافت فرش مشغول به فعالیت هستند، عنوان کرد: اولین خوشه فرش کشور در خراسان شمالی کارش را آغاز کرد، بعد از بررسیهای انجام شده مهم ترین مشکل این حوزه نداشتن برند ویژه استان اعلام شد.

 وحدت با بیان اینکه در سالهای اخیر بخش زیادی از تولیدات فرش استان در برند های سایر استان ها با قیمت های بالایی به خارج از کشور صادر می شد، گفت: در سال ۹۵ طرحی با عنوان برند خراسان شمالی در خوشه فرش به ثبت رسید که به هویت بخش تولیدات استان کمک شایانی کرده است.

این مقام مسئول یادآور شد: برای توسعه و تثبیت در یک بخش نیاز به زمان است.

وی از مهم ترین مشکلات واحدهای صنعتی کوچک را تامین مالی و نقدینگی توسط بانکها، نرخ ارز، ارزش افزوده عنوان کرد و افزود: دریافت مرحله به مرحله ارزش افزوده از این واحدها، باعث بالا رفتن قیمت تولیدات و کاهش فروش می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =