• ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷
 • خبرنگار: hoseini
 • کد خبر: 3996
فرش برتر

آیین انتخاب فرش دستباف برتر و مراحل و مقررات شرکت در جشنواره فرش برتر از سوی مرکز ملی فرش ایران اعلام شد.

فراخوان نهمین جشنواره فرش برتر/ آیین انتخاب فرش دستباف برتر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از مرکزملی فرش ایران، ستاد برگزاری نهمین دوره جشنواره فرش برتر، پس از کسب تجارب مختلف در برگزاری هشت دوره از این جشنواره  و کسب آرا و نظرات شرکت کنندگان، داوران و همچنین علاقه مندان و بازدیدکنندگان از فرش های رقابتیِ این جشنواره، تصمیم به تغییراتی در شیوه گروه بندی ها و رقابت آثار شرکت کننده گرفته است. این تغییرات به شرح ذیل جهت اطلاع کلیه مخاطبین اعلام، و امید است بتوانیم با این تغییرات، در افزایش کیفی و کمی آثار و نحوه رقابت آنان؛ تاثیر مثبتی را نظاره گر باشیم.

 1. کلیه آثار در  دو گروه فرش‌های معاصر (فرش‌های زیر ۴۰ سال) و گروه فرش‌های قدیمی (فرش‌های بالای ۴۰ سال) که در بخش  های مستقلِ عشایری، روستایی و گبه قرار داشتند با یکدیگر ادغام، و بخش جدید و مستقلِ فرش های عشایری، روستایی و گبه بوجود آمده است تا تمام آثارِ برآمده از دو فرهنگ عشایری و روستایی، در بخش واحد با یکدیگر رقابت نمایند. این اتفاق، نه تنها فرصتِ رقابت بین آثار بیشتری را فراهم خواهد کرد بلکه رقابت های شانه به شانۀ دو فرهنگ مستقل اما همجوار و قریب را رقم خواهد زد. در گروه فرش‌های قدیمی (فرش‌های بالای ۴۰ سال) در بخش عشایری، روستایی و گبه  از این دوره شاهد رقابت آثار عشایری و روستایی درمناطقی مشخص و عموما" همجوار خواهیم بود و نام حوزه های روستایی مورد نظر و عشایرِ ذیربط، در فراخوان جشنواره اعلام خواهد شد. بنابر این رقابت در این گروه جدید کاملا" موضوعی و جغرافیایی خواهد بود. اعلام مناطق و موضوعات درهر دوره از جشنواره با توجه به ضرورت ها و شرایط خاص مناطق عشایری و روستایی، و اهمیت و اولویت دادن به سنت ها و قالی های فراموش شده خواهد بود.
 2. در بخش رقابتِ  فرش های کلاسیک و شهری باف (گروه فرش های قدیمی حداقل چهل سال و بیشتر) از این دوره، بصورت موضوعی و جغرافیایی فراخوان خواهد شد و پذیرش متفرق و ناهمگون آثار انجام نخواهد گرفت. این تصمیم نیز بنابر ضرورت ها و شرایط خاص حوزه های ذیربط اتخاذ گردید تا از این طریق بتوانیم سنت ها و شیوه های فراموش شده در طراحی و بافت فرش های کلاسیک، بویژه بحران ها و ضرورت ها را مورد توجه مخاطبین اصلی این حوزه قرار دهیم. همچنین با این تمهید، آثار فاخر گذشته را بطورخاص به هنرمندان امروز هر حوزه یادآوری و الهام بخش آنان نماییم.
 3. در گروه فرش های معاصر (فرش های زیر چهل سال) بخش  فرش های تمام ابریشم حذف گردید. این تصمیم امکان رقابت کلیه آثاری که دارای رجشمار یکسان هستند را فراهم می نماید. پس از بررسی ها و اخذ نظرات مختلف، ضرورتی برآن ندانستیم که در شرایط کاملاً برابر، فقط به جهت تفاوت مواد اولیه، امکان رقابت درآثار مختلف کلاسیک را با توجه به شیوه های امتیازدهی و شاخص های تعریف شده برای داوران، از میان ببریم.
 4. در گروه فرش های معاصر  (کمتر از چهل سال)، در بخش فرش های کلاسیک شهری باف به سه بخش طبقه بندی و به رقابت می پردازند:

الف) فرش های کلاسیک شهری بافت کمتر از ۵۰ رج

ب) فرش های کلاسیک شهری بافت بین ۵۰ تا ۷۰ رج

ج) فرش های کلاسیک شهری بافت بیش از ۷۰ رج

 ۵- در هر دوره از جشنواره، به طور خاص از یک یا چند مجموعه دار، اعم از آثار جدید یا قدیمی دعوت خواهد شد تا مجموعۀ خود را همزمان با نمایشگاه فرش تهران در پاویون مرکز ملی فرش  ایران به نمایش گذارد و با تقدیر و اهدای تندیس ویژه به این گروه  در ترویج و ارتقای فرهنگ و آداب مجموعه داری، مشوق مجموعه داران باشیم.

با توجه به موارد برشمرده، بخش های دوازده گانۀ جشنواره در سال های قبل به هفت بخش تقلیل، و امیدواریم  بر جذابیت رقابت فرش ها افزوده گردد. از سوی دیگر، مرکز ملی فرش ایران نیز در راستای رسالت و اهداف خود، بتواند توجه بیشتری به حوزه های خاص و ویژه نشان دهد.

بخش‌های مسابقه

      این دوره از جشنواره در دو گروه کلی برگزار می شود. شرکت کنندگان می‌بایست فرش‌های خود را در یکی از بخش‌های زیر به دبیرخانه جشنواره معرفی کنند:

 1. فرش‌های معاصر در بخش های پنج‌گانه
 2.  فرش‌های قدیمی در بخش های دوگانه

بخش

گروه فرش‌های معاصر (فرش‌های زیر ۴۰ سال)

گروه فرش‌های قدیمی (فرش‌های بالای ۴۰ سال)

۱

فرش های عشایری، روستایی و گبه  (کلیه قالی های گره بافته که حاصل فرهنگ بافندگی و  زندگی عشایری و روستایی ایران است)

فرش‌های  عشایری، روستایی و گبه  (بلوچ خراسان، عرب خراسان، کردی خراسان، ترکمن های خراسان،  سیستان)

۲

فرش‌های کلاسیک شهری باف با رجشمار کمتر از ۵۰

فرش‌های کلاسیک شهری باف: حوزه قالیبافی کاشان ( کاشان، میمه، جوشقان. نصرآباد، خسروآباد)

۳

فرش‌های کلاسیک شهری باف با رجشمار  بین ۵۰ تا ۷۰

۴

فرش‌های کلاسیک شهری باف  با رجشمار بیشتر از ۷۰

۵

سایر : ( مدرن ، زربافت ، تصویری و ... )با تشخیص هیأت داوران

مراحل شرکت در جشنواره

 1. تکمیل فرم ثبت نام شرکت در جشنواره و ارسال تصویر فرش موردنظر
 2. بررسی اولیه شرایط ثبت نام و تایید فرش توسط دبیرخانه
 3. تحویل آن به دبیرخانه فرش برتر در زمان و مکان مقرر

* در فرم ثبت نام لازم است گروه و بخش مورد تقاضا برای مسابقه مشخص شود.

مقررات شرکت در جشنواره

 • هر شرکت کننده مجاز است حداکثر سه تخته فرش را ارائه کند.
 • ستاد برگزاری جشنواره اجازه دارد از فرش‌های ارسالی عکاسی نماید و در کتاب جشنواره با نام و مشخصات صاحب فرش چاپ کند.
 • ستاد جشنواره اجازه دارد بسته به فضای نمایشگاهی جشنواره، آثار منتخب و کاندیدای هر بخش را به مدت یک هفته در معرض دید عموم طبق زمانبندی جشنواره قرار دهد.
 • پس از اتمام نمایشگاه فرش ها به صاحبان آنها برگشت داده می شود و در صورت عدم تحویل گرفتن فرش‌ها از سوی صاحبان  در تاریخ مقرر مسئولیتی متوجه ستاد جشنواره نخواهد بود.
 • تا حد امکان ارائه دهنده فرش می بایست مشخصات عوامل تولید ( طراح، رنگرز، بافنده، تولید کننده و ... ) را در فرم ثبت نام قید نماید.
 • آثار تکراری (فرش های ارائه شده در جشنواره های  قبلی با تغییر رنگ و اندازه) مورد قبول نبوده و به نمایش گذاشته نمی شود.
 • تقلید دقیق و بی کم و کاست و محض، از آثار دیگران، مفهومی جز جعل و کپی برداری ندارد، بدیهی است در چنین مواردی، اثر ارائه شده از تمام مراحل داوری محروم خواهد شد.
 • شرکت کننده با امضای ثبت نام مسئولیت صحت مطالب اظهار شده را پذیرفته و در صورت اثبات خلاف آن، فرش ارائه شده از مسابقه خارج خواهد شد و هیچگونه اعتراضی به تشخیص هیات داوران قابل قبول نخواهد بود.

تکمیل و تحویل فرم ثبت نام به معنی پذیرش مقررات جشنواره می‌باشد.

*جشنواره تنها مختص مشارکت کنندگان در نمایشگاه بیست و هشتم نبوده  و شرکت در جشنواره برای کلیه تولیدکنندگان و تجار و مالکان فرش های حائز شرایط مجاز است.

شرایط تحویل فرش‌ها به دبیرخانه جشنواره

      هریک از فرش‌ها علاوه بر این که می‌بایست در یکی از گروه‌های مسابقه معرفی شود لازم است شرایط زیر را دارا باشد تا به بخش نهایی مسابقه راه یابد:

الف) فرش ها می‌بایست مراحل تکمیلی را طی کرده باشند. (شامل عملیات شستشو، شیرازه، پرداخت)

ب) فرش‌ها هیچ گونه تقلبی در بافت نداشته باشند ( شامل بی گره بافی، جفتی بافی، چند چین یک پود و...)

ج) در مواد اولیه فرش‌های ارسالی از پشم دباغی شده و الیاف مصنوعی استفاده نشده باشد.

     * اگر هر یک از فرش‌ها شرایط بالا را نداشته باشند دبیرخانه جشنواره از پذیرش آن‌ها معذور خواهد بود.

برگزیدگان و نحوه تقدیر از آنان

 • ستاد جشنواره با توجه به فضای نمایشگاه و حجم آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره آثار منتخب را در قالب یک نمایشگاه در معرض دید عموم خواهد گذاشت.
 • در مراسم پایانی جشنواره از صاحبان  فرش های برتر با اعطای لوح افتخار و تندیس جشنواره تقدیر خواهد شد.
 • چاپ آثار راه یافته به جشنواره در کتاب آثار منتخب
 • برگزیدگان جشنواره در برنامه های تبلیغی مرکز و همچنین استفاده از تسهیلات مختلف از جمله هیات های تجاری و نمایشگاه ها در اولویت قرار خواهند داشت.

زمان بندی جشنواره

 • تحویل فرش ها از تاریخ ۰۱/۰۶/۹۸ لغایت ساعت ۱۴ روز ۰۲/۰۶/۹۸
 • اتخاب آثار راه یافته به مسابقه ۰۲/۰۶/۱۳۹۸
 • نصب آثار: ۰۲/۰۶/۱۳۹۸
 • شروع نمایشگاه: ۰۳/۶/۱۳۹۸
 • برگزاری مراسم معرفی فرشهای برتر و اهدای جوایز ۰۶/۰۶/۱۳۹۸از ساعت ۱۴ تا ۱۶
 • پایان نمایشگاه آثار ۰۹/۰۶/۱۳۹۸
 • عودت فرش‌های نمایشگاه از ساعت ۱۳ روز نهم شهریور .
 • متقاضیان برای پیگیری مدارک ارسالی و دریافت اطلاعات  بیشتر با شماره تلفن ۳-۲۲۱۴۲۷۳۰ داخلی ۲۷۰۳ دبیرخانه جشنواره  تماس بگیرند.

دبیرخانه جشنواره

نشانی: تهران، سعادت آباد، میدان کاج، خیابان کیان ۱۳، بعد از تقاطع اول، پلاک ۱۵، مرکز ملی فرش، طبقه چهارم، دبیرخانه نهمین جشنواره فرش برتر

محل تحویل فرش‌ها: تهران- نمایشگاه بین المللی تهران ، سالن ۲۱

Web: www.INCC.ir

 Email: production@incc.ir

تبصره: فرم ثبت نام پیوست می باشد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =