• ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۵
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 4001
فرش دستباف

به موجب تفاهم‌نامه منعقد شده بین شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان شمالی و قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روستاییان مرزنشین این استان در زمینه بافت، بازاریابی و فروش فرش آموزش می‌بینند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از ایرنا، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان خراسان شمالی گفت: در قالب همین تفاهمنامه تاکنون ۱۱۰ تخته فرش تولیدی مرزنشینان توسط این قرارگاه به فروش رسیده است.

سیاوش وحدت با اشاره به ظرفیت های مناطق مرزی خراسان شمالی در زمینه بافت فرش، افزود: بافت فرش ابریشم دورو منحصر به روستای «دویدوخ» در شهرستان مرزی راز و جرگلان است که اکنون در کشورهای اروپایی طرفداران فراوانی دارد و همین امر نام خراسان شمالی را حتی در اروپا بر سر زبان ها انداخته است.

وی با تاکید بر اینکه تلاش می شود تا بافت و فروش فرش به لحاظ کیفی و کمی ارتقا پیدا کند، خاطرنشان کرد: در این استان بیش از  ۲۰ هزار بافنده در زمینه بافت فرش فعالیت دارند که این امر موجب شد تا خوشه فرش استان تشکیل و مراحل توسعه آن پیگیری شود.

وحدت افزود: طرح فرش خراسان شمالی در سال ۹۵ توسط خوشه فرش این استان به ثبت رسید که به هویت بخشی تولیدات استان کمک کرد اما علیرغم این اقدام، همچنان در سالهای اخیر بخش زیادی از تولیدات فرش استان توسط دلالان با قیمتی اندک خریداری و به نام دیگر استان ها و با قیمت یالایی فروخته شده و یا به خارج از کشور صادر می شد.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون نیز در شهرک کارگاهی بجنورد ۳ واحد به خانواده زندانیان استان اختصاص یافته تا در زمینه تولید فرش فعالیت کنند و در ناحیه صنعتی امیرآباد نیز مجوز چند واحد برای قالیشویی، ترمیم و رفوی فرش واگذار شده است.

در استان خراسان شمالی، ۲۵ هزار و ۹۶۰ نفر موفق به دریافت کارت شناسایی قالیبافی شده‌اند که کارت‌ها در حوزه بافت، مرمت، رنگرزی، پرداخت و طراحی صادر شده است.

در این استان سالانه ۱۰۰ هزار مترمربع فرش دستباف تولید می‌شود.

 فرش ۲روی تمام ابریشمی ترکمنی که در روستای دویدوخ خراسان شمالی بافته می‌شود با توجه به ضخامت کم و زیبایی بی نظیر، کاری فوق العاده و منحصر به فرد است که از زیباترین صنایع دستی کشور محسوب می‌شود.
روستای ۴۵۰ خانواری دویدوخ ۲۶۰۰ نفر جمعیت دارد که هر خانواده دارای یک دار قالی است و اکثر قالی‌های بافته شده این روستا به صورت ۲رو و تمام ابریشمی است که بافت هر قالیچه سه متری حدود هفت ماه به طول می‌انجامد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =