• ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۷
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 4009
مجید جوادیان‌زاده

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد با اشاره به عمق فرهنگی و تاریخی این استان در حوزه پارچه بافی،گفت: توسعه پایدار بر بستر سنت‌های فرهنگی نظیر هنر نساجی شکل می‌گیرد و احیای این هویت یکی از ضرورت‌های اجرایی در حوزه اجتماعی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از ایسنا، «مجید جوادیان‌زاده» منطقه یزد، با بیان این‌که از سال ۹۷ کارگروه ساماندهی مد و لباس با مسئولیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان یزد راه‌اندازی شده است،‌اظهار کرد:‌ ایجاد رویداد بزرگ پارچه با محوریت مد و لباس از جمله اقدامات در دستور کار این کارگروه در یزد است.

وی سابقه دیرینه یزد در صنعت نساجی و پارچه بافی را یکی از مهمترین دلایل تدوین این رویداد ملی در این استان دانست و افزود:‌ در گذشته صنعت و هنر نساجی تنها جایگزین مناسب اقتصادی برای کشاورزی بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با بیان این‌که اولین گفت ‌و گوهای فرهنگی یزد با سایر استان‌های کشور از طریق هنر و صنعت پارچه بافی انجام شده است، گفت: احیای مسیر پارچه بین یزد و کشورهای شرقی ضروری است.

جوادیان‌زاده در ادامه با اشاره به اهمیت عمق فرهنگی و تاریخی یزد در حوزه پارچه بافی، تصریح کرد:‌ به نظر می‌رسد ظرفیت برگزاری اولین جشنواره ملی پارچه فجر در شهر میراث جهانی یزد وجود دارد.

این مسئول ایجاد زمینه لازم برای هم‌افزایی صاحب نظران حوزه پارچه بافی در سطح ملی را از جمله ویژگی‌های اولین جشنواره ملی پارچه فجر در یزد دانست و بیان کرد:‌ پیشینه دانشگاهی هنر و صنعت پارچه بافی، طراحی دوخت و دیگر رشته‌های دانشگاهی وابسته به صنعت نساجی از دیگر دلایل تدوین این رویداد ملی در استان یزد است.

وی با بیان این‌که توسعه بر بستر سنت‌ها شکل می‌گیرد، افزود: توسعه پایدار توسعه‌ای است که در دل سنتها جوشیده و از ظرفیت‌های نوین استفاده کند.

مدیرکل ارشاد یزد در پایان سخنان خود هنر پارچه بافی را یکی از موثرترین عوامل در احیای فرهنگ ایرانی اسلامی عنوان و خاطرنشان کرد: جشنواره ملی پارچه فجر نقش مهمی در بازخوانی فرهنگ اصیل ایرانی و پایه گذاری مناسب و منسجمی برای نوآوری‌های نسل امروز است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =