• ۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 4062
محمدهادی کمالیان

فرش ماشینی و موکت از جمله اقلام مورد نیاز خانوارها، به‌خصوص اقشار با درآمد متوسط و پایین است. با محمدهادی کمالیان- رئیس اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی و موکت- گفت‌وگو کرده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از روزنامه همشهری،

وضعیت بازار فرش ماشینی چگونه است؟
فعلا فصل رکود بازار فرش ماشینی است. همواره از خرداد تا شهریورماه شاهد رکود بازار هستیم. در بخش خرده‌فروشی و بنکداری نیز مردم منتظر نمایشگاهی هستند که شهریورماه برگزار می‌شود. در مجموع شرایط بازار خوب نیست و هر صنفی در یک فصل خاص بازار دارد و رونق این صنف بیشتر در نیمه دوم سال است. کارخانه‌ها اکثرا مازاد تولید دارند و جذب صادرات نمی‌شود. اکنون رکودی را در بازار شاهد هستیم که بخشی از آن ناشی از کاهش قدرت خرید مردم است. گرچه صنف فرش ماشینی به‌دلیل پیشی‌گرفتن عرضه از تقاضا، نسبت به سایر صنوف افزایش قیمت چندانی نداشته اما باید توجه کرد که به‌دلیل کاهش قدرت خرید، خانوارها با وجود قیمت نه چندان بالای این کالا خرید مثلا کت و شلوار ۲میلیون تومانی یا سایر اقلام ضروری را به جای فرش ماشینی یا موکت در اولویت قرار می‌دهند.

مشتریان باید به چه نکاتی در خرید توجه کنند؟
اکثر دستگاه‌های تولید فرش ماشینی به روزرسانی شده‌اند و مواد اولیه مورد استفاده آنها نیز مرغوب است. در واقع اغلب کارخانه‌ها برای حفظ برند خود، محصولات مناسب با مواد اولیه مرغوب را به بازار عرضه می‌کنند. در زمینه قیمت فرش ماشینی نیز انواع فرش ۵۰۰ تا ۱۵۰۰شانه به بازار عرضه می‌شود که با توجه به شرایط بافت و کیفیت، قیمت‌های متفاوتی دارد. با وجود این میانگین قیمت فرش ماشینی ۱۲۰۰شانه ۳میلیون و ۶۰۰هزار تومان است که این نرخ برای فرش‌های ۱۵۰۰شانه به ۴میلیون تومان می‌رسد. 

سهم تولید داخلی و واردات از بازار چقدر است؟
خوشبختانه واردات فرش ماشینی نداریم. گرچه چند سال پیش در زمینه فرش‌های فانتزی واردات صورت می‌گرفت اما تولیدکنندگان با واردات ماشین‌آلات و تولید داخلی محصولات مورد نیاز بازار را تامین کردند. با این روند اکنون واردات فرش ماشینی و موکت با ارزآزاد مقرون‌به‌صرفه نیست. سالانه ۱۵۰تا ۱۷۰میلیون مترمربع فرش ماشینی در ایران تولید و ۱۲۰میلیون مترمربع آن جذب بازار داخلی می‌شود. 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =