عبدالله احراری

نمایشگاه فرش دستباف در بیست و هشتمین دوره خود از چند جهت دچار چالش بود.

عبدالله احراری در مصاحبه اختصاصی خود با خبرنگار عصر فرش گفت: نمایشگاه فرش دستباف در بیست و هشتمین دوره خود از چند جهت دچار چالش بود و یکی از نمایشگاه‌های ناموفقی بود که تا بحال شاهد بوده‌ام .
بخشی از عوامل این ناموفق بودن، عوامل داخلی است و بخش دیگر به عوامل خارجی مربوط می شود.
عبدالله احراری در مقایسه این نمایشگاه با نمایشگاه سال قبل، روند نزولی قیمت دلار را یکی از عوامل مهم در عدم توفیق نمایشگاه امسال دانست و بیان داشت: نمایشگاه سال قبل در شرایطی برپا شد که ما روز به روز شاهد بالا رفتن قیمت دلار بودیم و این موضوع برای غرفه داران ایجاد انگیزه میکرد ولی در نمایشگاه امسال متاسفانه این روند، نزولی گزارش شد و باعث ضرر تولیدکنندگانی شد که مواد اولیه خود را با دلار گرانتر خریده بودند و دستمزدهای بالاتری به بافندگان پرداخت کرده بودند.
یکی دیگر از عوامل خارجی بحث تحریم ها بود که صادرکنندگان فرش را برای بازگشت پول دچار مشکل کرده بود وی همچنین عامل دیگر را بحث پیمان سپاری ارزی دانست.
وی در مصاحبه خود با خبرنگار عصر فرش، ارزیابی خود از نمایشگاه فرش دستبافت۹۸ را بلحاظ عوامل داخلی اینگونه بیان کرد: عملکرد مرکز ملی فرش به عنوان متولی فرش در سالن های فرش دستباف نسبت به صنایع دستی ضعیف‌تر گزارش شده است و با توجه به این که مرکز ملی هیچ سالنی برای خود اختصاص نداده بود و همچنین برای دانش آموختگان سالنی با کیفیت پایین و نداشتن سیستم سرمایش مطلوب ارائه داده بود و تعداد سالن ها را بیشتر کرده بودند که تعداد شرکت کنندگان را افزایش دهند؛ متاسفانه بار منفی بر چرخه تولید قرار گرفته و کیفیت نمایشگاه را پایین آورده بود.
متاسفانه مرکز ملی فرش حضور کمرنگی در این زمینه داشت که یکی از عوامل آنرا کمبود بودجه مطرح کرده‌اند و همچنین تبلیغات ضعیفی در این زمینه داشته‌اند که حتی مصرف کننده داخلی هم نتوانسته بود از برگزاری نمایشگاه مطلع شود و از نمایشگاه جا ماند و استقبالی از نمایشگاه فرش نشد.
وی همچنین اظهار کرد: متاسفانه جامعه فرش دستباف خودشان هم ضعیف عمل کرده بودند و حضور بسیار مبتدی داشتند. غرفه ها و سالن ها بیشتر حالت سنتی داشت و غرفه سازی خوب انجام نشده بود و طرح ها سبک قدیمی خودشان بود و برای مشتری و نیاز های آن‌ها جوابگو نبود و همه این ها باعث شد نمایشگاه امسال از لحاظ سبک و سیاق جدید، حرفی برای گفتن نداشته باشد.

وی افزود: نکته دیگر این است که تکلیف نمایشگاه باید مشخص شود که جنبه صادراتی دارد یا مصرف داخلی ؟
اگر صادراتی است باید مسیر تبلیغات خود را طی کند؛ شرکت کنندگان مرتبط با خود را دعوت کند و حال و هوای خود را داشته باشد و تولید کنندگان بزرگ بیشتر در نمایشگاه حضور داشته باشند و باید کسانی که دو تخته فرش دارند با کسانی که ده ها نفر بافنده دارند در نمایشگاه تفکیک شده باشند و نمایشگاه باید سطر بندی خاص خود را داشته باشد.
عبدلله احراری با تاکید بر اینکه ماه شهریور به دلیل مسافرت‌های عموم مردم، ماه خوبی برای حضور مصرف کننده داخلی در نمایشگاه نیست؛ بیان داشت: قبلا مرکز ملی فرش وعده داده بود که سیستم اقساطی فرش دستباف برای کارمندان و حقوق بگیران را جاری خواهد کرد که این وعده محقق نشده است .
با این حال در این نمایشگاه هم مثل همه نمایشگاه ها، تولید کنندگانی که با آمادگی کافی آمده بودند، سلیقه مشتری را درک کرده بودند و در واقع به انتظار مرکز ملی فرش نبودند و خودشان تمام مراحل کارشان را از مواد اولیه تاغرفه سازی و نتیجه کار، مهندسی کرده بودند نسبت به بقیه موفق تر بودند و در مجموع رضایت نسبی دارند ولی از کلیت نمایشگاه یعنی در مقایسه با برگزاری در دوره های قبلی، نمایشگاه بیست و هشتم یکی از ناموفق ترین نمایشگاه های فرش دستباف بود و اگر تواضع،صبوری، خویشتن داری و مظلومیت تولید کنندگان فرش نبود قطعا چالش‌های جدی برای متولیان فرش بوجود می آورد ولی از آنجا که این جامعه بسیار خویشتن دار است، سکوت پیشه کرده است

خبرنگارپایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران-ساراحسینی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =